• Odbierz prezent
Co dalej z kursem funta (GBP) po decyzji Banku Anglii? Prognozy są pesymistyczne
fot. Unsplash.com

Funt brytyjski kontynuuje silny trend spadkowy wobec dolara w następstwie niespodziewanej decyzji Banku Anglii (BoE) o pozostawieniu stóp procentowych bez zmian w czwartek. Spora część argumentów wskazuje na możliwe rozszerzenie osłabienia GBP.

 

  • Niespodziewana pauza w podwyżkach stopy procentowej ze strony brytyjskiego banku centralnego osłabia funta brytyjskiego
  • Funt osłabia się wobec dolara, któremu towarzyszy byczy sentyment
  • Kurs funta osunął się do najniższych poziomów od pół roku

 

 

Funt ugina się pod presją dolara

Kurs funta brytyjskiego do dolara amerykańskiego (GBP/USD) w piątek rano kontynuuje zniżkę z czwartku osuwając się do 1,228 USD. Tymczasem, sesję wcześniej krótkotrwale notowania osunęły się do 1,223 USD.

Sprawia to, że kurs GBP/USD jest notowany najniżej od 6 miesięcy. Słabość brytyjskiej waluty jest częściowo rezultatem gołębiej decyzji Bank of England (BoE) na czwartkowym posiedzeniu.

 

Zobacz również: Kurs polskiego złotego jest w tarapatach! “Ja nie rokuję naszej walucie dobrze”, ostrzega Piotr Kuczyński

 

 

Bank Anglii zdecydował się pójść w ślady amerykańskiego banku centralnego i pozostawił stopę procentową na obecnym poziomie 5,25% na czwartkowym posiedzeniu. Decyzja nie była jednogłośna: pięciu przedstawicieli było za, a czterech opowiadało się za podwyżką o 25 pb.

Analitycy Wells Fargo prognozują, że obecna stopa procentowa Banku Anglii w wysokości 5,25% będzie szczytem w tym cyklu.

“Spodziewamy się, że stopy pozostaną na bieżącym poziomie przez pewien czas, a po łagodnej recesji, która rozpocznie się pod koniec tego roku i gdy inflacja CPI zbliży się do celu 2%, prognozujemy początkową skromną obniżkę stóp o 25 pb do czasu posiedzenia w maju 2024 roku. Oczekujemy, że tempo obniżek stóp procentowych nabierze tempa przez resztę przyszłego roku, a stopa procentowa Banku Anglii zakończy przyszły rok na poziomie 3,25%.” - stwierdzili ekonomiści Wells Fargo.

 

Zobacz również: Wielka Brytania - stopy procentowe. Znamy decyzję banku centralnego BoE

 

 

Jastrzębie projekcje podwyżki stopy procentowej ze strony Rezerwy Federalnej (Fed), sygnalizują możliwość co najmniej jeszcze jednej podwyżki stóp procentowych do końca tego roku.

Jednak należy wspomnieć o tym, że rynkowa wycena zakłada jako najbardziej prawdopodobny scenariusz utrzymanie się stopy procentowej w USA na niezmienionym poziomie aż do lipca 2024 roku, wynika ze wskazania CME FedWatch Tool. Dopiero na lipcowym posiedzeniu, obniżka o 25 pb jest przez rynek wyceniana jako sytuacja o największych szansach.

Perspektywy dla amerykańskiej gospodarki w 2024 roku są bardziej optymistyczne niż dla brytyjskiej. Fed w środę dokonał sporej korekty w górę realnego wzrostu PKB w 2023 roku do 2,1% z wcześniejszych 1,0%.

Stopa inflacji CPI w USA jest także wyraźnie niższa (3,7% rdr) niż w Wielkiej Brytanii (6,7% rdr), choć w UK notowany jest konsekwentny spadek, a za oceanem wzrost już dwa miesiące z rzędu.

 

 

Jednak solidne fundamenty gospodarki Stanów Zjednoczonych wraz z siłą amerykańskiego rynku akcyjnego mogą wciąż wspierać dolara i w rezultacie wywierać presję na spadek notowań kursu funta (GBP/USD).

 

Zobacz również: Zobacz ile wynosić będą stopy procentowe FED i jak zareagowały rynki

 

Prognozy kursu funta

Ekonomiści z amerykańskiego banku inwestycyjnego Wells Fargo oczekują raczej spadku kursu funta do dolara:

“Decyzja Banku Anglii o wstrzymaniu i prawdopodobnym zakończeniu zacieśniania polityki oznacza utratę wsparcia dla kursu funta ze strony wysokich stóp procentowych. W rezultacie, mimo że kurs GBP/USD spadł już poniżej naszego średnioterminowego celu na poziomie 1,23 USD, spodziewamy się dalszego osłabianie się funta brytyjskiego do początku 2024 roku. W tym kontekście nie można wykluczyć ruchu poniżej 1,20 USD” - prognozują analitycy Wells Fargo.

 

Kurs funta do dolara (22.09.2023)

FXMAG forex co dalej z kursem funta (gbp) po decyzji banku anglii? prognozy są pesymistyczne gbpusd funt brytyjski dolar amerykański  1 dolar ile to funtów brytyjskich, dlaczego funt spada 2023?, dolar, funt, funt ile, funt kurs, gbp po ile, gbp usd, gbp/usd, gbpusd, jaka jest cena funta brytyjskiego w kantorach?, jaki był najwyższy kurs funta?, jaki jest kurs funta do zlotowki?, jaki jest kurs funta w banku?, jakie są prognozy kursu funta?, kiedy najwyższy kurs funta?, kurs dolara, kurs funt, kurs funt brytyjski us dolar, kurs funta do złotówki, kurs funta pln, kurs funta prognozy na najbliższe dni, kurs gbp, kurs gbp usd, prognoza kursu, prognoza kursu funta,kurs funta 1

 Źródło: tradingview.com

 

Z kolei według analityków UOB Group, gwałtowne odbicie kursu GBP/USD w czwartek po zejściu do 6-miesięcznych minimów w warunkach wyprzedania sugeruje, że jest mało prawdopodobne, aby GBP osłabił się znacznie bardziej:

“Kurs funta opadł poniżej 1,2265 USD i osiągnął 1,2231 USD przed odbiciem. Podczas gdy negatywna perspektywa, która rozpoczęła się na początku tego miesiąca, pozostaje nienaruszona, przedłużony spadek (zarówno pod względem czasu, jak i ceny) wydaje się mało prawdopodobny. Innymi słowy, może nie mieć zbyt wiele miejsca na osłabienie funta, zanim nastąpi prawdopodobna stabilizacja. Kolejny poziom do obserwacji to 1,2200 USD. Z drugiej strony, jeśli GBP przebije poziom 1,2380 USD, oznaczałoby to, że notowania funta ustabilizowały się.” - skomentowali analitycy UOB Group.

 

Komentarza dla FXMAG udzielił także Daniel Kostecki z CMC Markets:

"Kurs funta zdaje się docierać do szerokiej strefy wsparcia, która może być wyznaczona przez poziomu z połowy marca. Mowa o przedziale 1,2200-1,2000, który może zatrzymać spadek GBP/USD. Przecena funta wobec dolara od wierzchołka z lipca wyniosła już prawie 7% i jest największym spadkiem od października 2022 r. Potencjalne opory mogą znajdować się w rejonie 1,2450-1,2500." - skomentował Daniel Kostecki, główny analityk CMC Markets.

 

Zobacz również: Brytyjska gospodarka ma poważne problemy. Może ją zmęczyć głęboka i długa recesja

 


Drogi Czytelniku!
Zapraszamy do wzięcia udziału w 21 edycji Ogólnopolskiego Badania Inwestorów (OBI) przeprowadzanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych (SII). Wypełniając ankietę prosimy - nie zapomnij o FXMAG.pl!

WEŹ UDZIAŁ W BADANIU


 

Notowania: GBPUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GBPUSD/

Przemysław Tabor

Redaktor i YouTuber w FXMAG.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk