• Odbierz prezent
Co dalej z kursem euro wobec dolara (EUR/USD)? Spokojny start w Europie, nadzieje związane ze szczepionką spadają, raporty CPI na radarze

Rynki akcji notowały wczoraj względnie spokojny dzień w porównaniu z bardzo imponującymi ruchami zarejestrowanymi w poniedziałek. Brakowało ważnych wiadomości, więc inwestorzy nie mieli punktu zaczepienia. Europejska sesja handlowa była słaba, a na jej koniec wszystkie główne indeksy zaświeciły się na czerwono, z wyjątkiem DAX. Wydawało się, że inwestorzy akcji postanowili cofnąć swoje długie pozycje, ponieważ brakowało świeżych pozytywnych wiadomości. Nadrzędny temat, który rządy łagodzą w zakresie ograniczeń blokowania, jest nadal aktualny. Optymizm wokół potencjalnej szczepionki Covid-19 firmy Moderna nieco osłabł, co było przyczyną osłabienia Dow Jonesa i S&P 500. Artykuł w wiadomościach STAT stwierdził, że w pierwszej fazie Moderny brakowało wystarczających dowodów na sukces, więc wątpliwości te zostały poddane obserwacjom. Wczorajsze spadki były jednak niewielkie w porównaniu z zyskami, które zostały zanotowane w poniedziałek, więc benchmarki akcji pozostają w swoich ostatnich trendach wzrostowych. Rynki akcji na Dalekim Wschodzie są mieszane, ponieważ sesja charakteryzowała się niską zmiennością, a indeksy europejskie są na dobrej drodze do otwarcia w zasadzie bez zmian w ciągu dnia.

Wzrosty cen złota

Złoto zyskało wczoraj na popularności, gdy traderzy zamieniali akcje na metal. Na początku tygodnia, kiedy akcje notowały wzrosty, złoty kruszec tracił na wartości, ponieważ inwestorzy byli skłonni podejmować większe ryzyko. Wczoraj nastąpiło odwrócenie tej tendencji, a fundusze zostały przelane z powrotem na złoto. Towar wykazuje tendencję wzrostową od połowy marca, a jeśli dojdzie do przełamania ostatniego maksimum, może dojść do testu 1800 USD. Metale przemysłowe, takie jak srebro, platyna i pallad, również zyskały na wartości.

Liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w Wielkiej Brytanii wzrosła w kwietniu do ponad 856 000, co jest rekordowym wynikiem, ponieważ blokada gospodarcza sparaliżowała brytyjską gospodarkę. Raport z rynku pracy nie miał większego wpływu na funta.

Wiadomości o pakiecie ratunkowym UE prawdopodobnie napłyną w najbliższym czasie. Francja i Niemcy poparły pakiet o wartości 500 miliardów euro. Program przewiduje rozdzielanie dotacji dla tych części strefy euro, które zostały najbardziej dotknięte przez koronawirusa, a mianowicie do Hiszpanii i Włoch. W UE istnieje podział w tej kwestii, ponieważ kraje takie jak Austria, Dania i Holandia wolą udzielać pożyczek niż dotacji.

Rynek ropy był wczoraj nieco mieszany, ponieważ ropa WTI zyskała na wartości, a ropa Brent zakończyła sesję nieznacznie na minusie. Rynek energii przeszedł dużą zmianę w ciągu ostatniego miesiąca. Ponowne otwarcie gospodarek wywołało spekulacje, że popyt na ropę wzrośnie. Raporty z Chin i Indii wskazują na wzrost zapotrzebowania na paliwo. Wzrost na rynku ropy naftowej wynika również ze spadku wydobycia. OPEC+ wprowadził w tym miesiącu historyczne cięcia produkcji i mówi się, że przedłużyć cięcia również po czerwcu.

O 8:00 zostanie opublikowany CPI w Wielkiej Brytanii, a ekonomiści oczekują 0,9%, co byłoby dużym spadkiem z 1,5% opublikowanych w marcu. Główny odczyt wynosi 1,4%, ale pamiętajmy, że poprzedni odczyt wynosił 1,6%. Oczekuje się, że CPI strefy euro spadnie z 0,7% w marcu do 0,4% w kwietniu. Podstawowy raport ma  wynieść 0,9% i byłby to spadek w porównaniu z 1% zarejestrowanym w marcu. Dane zostaną ogłoszone o godzinie 11:00. CPI w Kanadzie poznamy o 14:30. Raport ma wynieść -0,1% i byłby to ogromny spadek w porównaniu z 0,9% opublikowanym w marcu.

Raport EIA będzie dzisiaj w centrum uwagi, ponieważ ropa naftowa odnotowała znaczny wzrost w ostatnim miesiącu. Przewiduje się, że zapasy ropy w USA wyniosą 900 000 baryłek, podczas gdy zapasy benzyny spadną o 1,7 miliona baryłek. Raport poznamy o 16:30.

Istotne kursy walut

Kurs euro wobec dolara EURUSD – kurs znajdował się ostatnio w konsolidacji a przełamanie poniżej 1,0768 może otworzyć drogę na 1,0636. Wzrost tego miejsca ma szansę wyhamować na oporze przy 1,1000.    

 

Kurs funta względem dolara GBPUSD –  para miała ostatnio problem z obraniem kierunku, ale dopóki utrzymuje się poniżej 50-dniowej MA przy 1,2292, tendencja pozostaje spadkowa i kurs może się kierować na 1,2000. 200-dniowa MA przy 1,2654 może stanowić opór.

Kurs euro do funta EURGBP – dopóki utrzymujemy się powyżej 100-dniowej MA, przy 0,8684, tendencja pozostaje wzrostowa, a poziom 0,9000 stanowi opór. Przełamanie poniżej 0,8684 może otworzyć drogę na test 0,8600.

Kurs dolara w relacji do jena USDJPY – kurs notował spadki od marca, a przełamanie poniżej 106,00 może skierować parę na 104,00. Poziom 108,27 oraz 200-dniowa MA stanowi teraz opór.

 

FTSE 100 - oczekiwany spadek na otwarcie o 15 punktów do 5,987

DAX 30 - oczekiwany spadek na otwarcie o 7 punktów do 11,068

CAC 40 - oczekiwany spadek na otwarcie o 2 punkty do 4,456

Sentyment rynkowy CMC Markets:

Złoto – sentyment dla kasowego kontraktu CFD na złoto, wskazuje na utrzymujące się bycze nastawienie Klientów. Ilościowo wśród Klientów aktywnych na tym walorze pozycje Kup wyniosły 72%, bez zmian w stosunku do wtorku. W przypadku wartości pozycji, dominacja pozycji długich wynosi 64% – cztery punkty wyżej w stosunku do dnia poprzedniego.

Germany 30 –  nastroje panujące wśród Klientów przeprowadzających transakcje na kontrakcie CFD opartym o niemiecki indeks DAX, pozostają spadkowe. W chwili obecnej w odczycie dotyczącym ilości transakcji, pozycje Sprzedaj stanowią 58%, punkt w dół w stosunku do wtorku. W przypadku wartości otwartych transakcji: 72% to pozycje Sprzedaj, natomiast w tej kategorii odnotowaliśmy czteropunktowy spadek w stosunku do ostatnich odczytów z dnia poprzedniego.

EUR/USD – nastroje wśród przeprowadzających transakcje na kontrakcie CFD na parę EUR/USD również pozostają spadkowe . Ilościowo dominacja niedźwiedzi nie jest znaczna - dla tej kategorii pozycje Kup stanowią teraz 53%. Pod względem wartości otwartych transakcji dominacja pozycji krótkich wynosi 70%.

Spokojny start w Europie, nadzieje związane ze szczepionką spadają, raporty CPI na radarze - 1

 

 
Prezentowany materiał służy wyłącznie celom informacyjnym i nie ma na celu udzielania porad handlowych lub inwestycyjnych. Zastrzegamy sobie prawo do zmiany jakichkolwiek informacji zawartych w niniejszym materiale w dowolnym momencie, w przypadku wystąpienia błędu. CMC Markets nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty, które można ponieść, bezpośrednio lub pośrednio, wynikające z inwestycji opartych na jakichkolwiek informacjach tutaj zawartych.

Notowania: EURUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURUSD/

David Madden

Analityk rynkowy CMC Markets w Londynie. Swoją karierę  w londyńskim City rozpoczął w 2007 r., pracując jako trader i analityk rynkowy w wielu firmach maklerskich. Dyplom z ekonomii ugruntował wiedzę Davida na temat analizy fundamentalnej. David jest posiadaczem MSTA z brytyjskiego Towarzystwa Analityków Technicznych (STA).   Regularnie współpracuje z wieloma serwisami finansowymi, w tym z mediami internetowymi, prasą, radiem i telewizją.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk