• Odbierz prezent
Co dalej z kursem euro do dolara (EURUSD) w najbliższych tygodniach?- komentuje analityk TeleTrade Bartłomiej Chomka
Z artykułu dowiesz się:

- ile wynosi kurs pary walutowej EUR/USD

- co dalej z notowaniami tej pary 

EURUSD od początku sierpnia porusza się w 400 pipsowej konsolidacji. Po większej przecenie w końcówce października kurs wzrósł z 1.16 do 1.19, a powodem były wybory w Stanach Zjednoczonych (prawdopodobnie wygrana Bidena i brak przewagi Demokratów w Senacie).

Stale rosnąca liczba obostrzeń w Europie sprawia, iż coraz więcej banków inwestycyjnych obniża prognozy wzrostu gospodarczego. IV kwartał 2020 roku w Eurolandzie według Nomury ma przynieść stagnację a początek 2021 roku spadek o 0,5% kw/kw. Reakcje rynku w ostatnich dwóch tygodniach na informacje o szczepionce różniły się znacznie. 9 listopada – ogromna euforia na giełdach, 16 listopada to już niewielka reakcja, a w tym tygodniu to brak reakcji. Póki szczepionka nie będzie ogólnie dostępna to tak długo, jak będą utrzymywały się negatywne statystyki dotyczące zachorowań i zgonów, tak długo sytuacja w strefie euro może się pogarszać.

Nawet jeżeli szczepionka zostanie dystrybuowana, to jednak strona popytowa i podażowa gospodarek nie powróci zbyt szybko do poziomów sprzed pandemii. To wszystko sprawi, że inflacja w strefie euro w najbliższych kilku latach nie osiągnie celu Europejskiego Banku Centralnego i dlatego też luźna polityka monetarna będzie nadal utrzymywana. W październiku utrzymała się deflacja, która może się przedłużyć do końca I kwartału 2021 roku. Lagarde w tym tygodniu wielokrotnie powtarzała, że informacja o szczepionce nie wpłynie na zmianę polityki banku centralnego, wręcz przeciwnie- wszystkie programu prawdopodobnie zostaną przedłużone i rozszerzone, a EBC zgodnie z zapowiedziami na ostatnim spotkaniu dokona „rekalibracji” i według oczekiwań rynkowych program PEPP i TLTRO zostaną zwiększone.

Na cenę euro w najbliższych tygodniach prawdopodobnie największy wpływ będzie miała sytuacja na światowych giełdach. Jeżeli giełdy zaczną wyraźnie tracić, to zyskać może dolar a euro straci. Przy scenariuszu dalszych wzrostów na giełdach euro może zacząć się umacniać, co prawdopodobnie wymusi kolejne spekulacje dotyczące interwencji EBC w okolicy okrągłego poziomu 1.2000.

Nota prawna


Bartłomiej Chomka

Główny analityk TeleTrade. Z wykształcenia ekonomista. Trader z ponad 10-letnim doświadczeniem zdobytym na rynku walutowym oraz w firmach proptradingowych. Autor licznych wywiadów, artykułów eksperckich oraz komentarzy rynkowych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk