• Odbierz prezent
Co dalej z koronawirusem? Chiński indeks CSI zyskał 2,2% w ciągu tygodnia. S&P 500 1,6% w górę

W ubiegłym tygodniu nastąpił skokowy wzrost liczby nowych przypadków koronawirusa w Chinach, jednak spadki na rynkach akcji były krótkotrwałe i tydzień zakończył się na plusie. Chiński indeks CSI zyskał 2,2% w ciągu tygodnia i jest tylko o 5% niższy niż podczas styczniowego szczytu, podczas gdy S&P 500 zyskał 1,6% i osiągnął rekordowy poziom. Czy inwestorzy są zbyt zadowoleni?

Co dalej z koronawirusem?

Nadal monitorujemy rozprzestrzenianie się wirusa; szczególnie istotna jest koncentracja na wszelkich oznakach dużych epidemii w nowych miejscach. Jednak na podstawie aktualnych informacji uważamy, że brak negatywnej reakcji rynku w ubiegłym tygodniu ma sens ekonomiczny:

• 13 lutego br. liczba nowych potwierdzonych przypadków w prowincji Hubei wzrosła do 14840 w porównaniu z liczbą poniżej 3000 przypadków dziennie notowanych od początku epidemii. Duży wzrost spowodowany był jednak wprowadzeniem tomografii komputerowej, umożliwiającej potwierdzenie podejrzewanych infekcji w ciągu zaledwie kilku minut, a nie dni potrzebnych do przetworzenia wyników z typowych zestawów badań. Nowa metodologia powinna przyczynić się do poprawy zaniżonego zgłaszania danych; uważamy, że większa przejrzystość pomoże władzom w kontrolowaniu wirusa.

• Przed 12 lutego zmniejszyła się liczba nowych potwierdzonych przypadków. 29 stycznia tempo zmian liczby nowych przypadków wynosiło 32% w prowincji Hubei i 34% w przypadku pozostałej części Chin, ale przed 12 lutego tempo spadło odpowiednio do 5% i 3%.

• W piątek prowincja Hubei zgłosiła 4823 nowe przypadki, z czego 3 095 zostało zdiagnozowanych przy użyciu nowej metody diagnostycznej. Na zasadzie analogii, oznacza to, że wyrównanie liczby nowych przypadków pozostaje nienaruszone. Do poniedziałku 17 lutego dzienne tempo zmian dotyczące nowych zachorowań w prowincji Hubei spadło do 3%.

• Uruchomiono dodatkowe środki na zwalczanie wirusa w Hubei, w tym nowe i tymczasowe szpitale; zatrudniono również tysiące dodatkowych lekarzy.

• Do tej pory rozprzestrzenianie się wirusa na całym świecie utrzymywane było pod kontrolą, a 99% wszystkich potwierdzonych dotychczas przypadków dotyczyło Chin.

• Społeczne obawy związane z wybuchem epidemii również wydają się już ustępować. Wyszukiwanie w Internecie terminu „koronawirus” osiągnęło szczytowy poziom pod koniec stycznia i od tego czasu, według danych Google, zainteresowanie tym tematem zmniejsza się.

Koronawirus zostanie opanowany?

Prawdopodobnym jest, że wirus może być w dużej mierze opanowany do końca marca, a jego negatywne skutki ekonomiczne ograniczą się głównie do 1. kwartału. W dalszym ciągu monitorujemy wpływ wirusa na globalne łańcuchy dostaw. Oczekujemy sekwencyjnego ożywienia chińskiego wzrostu w 2-4 kw. pod wpływem popytu oraz wsparcia ze strony polityki pieniężnej i fiskalnej. Chiny obniżyły stopy procentowe i wskaźnik rezerwy obowiązkowej (Reserve Ratio Requirements; RRR) oraz zwiększyły płynność finansową. Spodziewamy się dodatkowych 100-300 punktów bazowych (pb) w obniżkach RRR i 10-20 pb w obniżkach stóp procentowych kredytów średnioterminowych. Ogólnie rzecz biorąc, spodziewamy się, że wzrost PKB w 1 kw. spadnie o 100-200 pb w stosunku do 6% w 4 kw. 2019 r. Jednak całoroczny wpływ na wzrost gospodarczy może być ograniczony do 5,6% w porównaniu z 6,1% w ubiegłym roku. Spodziewamy się również, że spadek zysków przedsiębiorstw będzie stosunkowo niewielki.

Spodziewamy się w tym roku 10% wzrostu zysków w dolarze USD, czyli o około 200-300 pb mniej niż w innym przypadku. Naszym podstawowym założeniem jest dwucyfrowy wzrost zysków w całej Azji (poza Japonią) i na rynkach wschodzących, znacznie przewyższający rynki rozwinięte. W tym kontekście nadal uważamy, że uzasadnione jest przeważanie akcji z krajów Europy Środkowej i Wschodniej; dostrzegamy też długoterminowe szanse w Azji. Z perspektywy sektora rynków wschodzących zalecamy, aby inwestorzy unikali akcji narażonych na ryzyko, które najprawdopodobniej najbardziej ucierpią w wyniku wybuchu epidemii, tj. akcji spółek z branży transportowej, turystycznej oraz rozrywkowej; w miejsce tego stawiamy na e-commerce, technologie i opiekę zdrowotną. Więcej informacji na temat tego, co dzieje się w poszczególnych regionach świata znajduje się w naszych raportach regionalnych.


UBS

UBS – szwajcarskie przedsiębiorstwo finansowe z głównymi oddziałami w Zurychu i Bazylei. Posiada biura także w Nowym Jorku. Zajmuje się bankowością prywatną, inwestycyjną i obrotem papierami wartościowymi. Powstał z połączenia Union Bank of Switzerland i Swiss Bank Corporation w czerwcu 1998.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk