• Odbierz prezent
Co dalej z akcjami SYNTHAVERSE? Wyniki operacyjne 2Q’23 zaskoczyły negatywnie
fot. materiał własny

2Q’23 był najlepszym pod względem przychodów kwartałem w historii spółki od czasu jej wejścia na GPW. W segmencie BCG wystąpiły duże zamówienia na szczepionkę BCG 10, co znacznie podbiło jej sprzedaż, jednocześnie ograniczając produkcję leku Onko BCG (oba produkty wytwarzane są na jednej linii produkcyjnej). Mocne wzrosty zanotowała również Distreptaza (+97% r/r) – za ok. 80% wzrostu w 1H’23 odpowiada eksport. Marża brutto na sprzedaży wyniosła 60,8%.

 

 

Za spadkiem marż operacyjnej i netto stały wzrosty kosztów – wyższe koszty osobowe, wzrost kosztów transportu produktów (eksport) oraz utworzenie własnego zespołu promocyjnego w Polsce. Dodatkowo wzrosły wydatki na usługi obce, co wynika z wyższych kosztów usług doradczych oraz rebrandingu spółki.

Wzrost kosztów finansowych w naszej ocenie wiąże się z wcześniejszym, niż oczekiwaliśmy, zwiększeniem zobowiązań kredytowych. W 2Q’23 spółka zaciągnęła 7,8 mln PLN kredytów i pożyczek, głównie z ACP Credit, gdzie umowa przewiduje pożyczkę w maksymalnej wysokości 13 mln EUR. W omawianym okresie CAPEX wyniósł 26,6 mln PLN (zakładaliśmy 21 mln PLN) przy jednoczesnym wpływie dotacji rządowych w wysokości 13 mln PLN (oczekiwaliśmy 15 mln PLN).

Prace nad strategicznym projektem zwiększenia mocy produkcyjnych w segmencie BCG idą zgodnie z planem. 20.09.2023 spółka otrzymała pozwolenie na użytkowanie Centrum Badawczo-Rozwojowego, którego uzyskanie było zaplanowane na koniec września’23. Kolejnymi etapami procesu inwestycyjnego będą odbiory inwestorskie oraz odbiór końcowy, który planowany jest na 20.12.2023 r.

 

Komentarz BDM: Wyniki 2Q’23 oceniamy neutralnie. Doceniamy wysoki poziom sprzedaży, który okazał się bardzo zbliżony do naszych mocnych prognoz. Brak sprzedaży Lakcid w 2Q’23 w naszej opinii wynika z negocjacji nowej umowy z ZF Polpharma. Marżę brutto na sprzedaży, mimo spadku r/r, oceniamy pozytywnie – przy takim miksie sprzedażowym (niższe przychody z Onco BCG i wzrost sprzedaży zagranicznej szczepionki) jest to bardzo atrakcyjny wynik. Wyższy od naszych oczekiwań poziom kosztów operacyjnych oraz niższe saldo działalności finansowej spowodowało obniżenie wyników na poziomie operacyjnym i netto, jednak w naszej ocenie spółka nadal ma szansę na dowiezienie całorocznych prognoz z ostatniej rekomendacji.

Co dalej z akcjami SYNTHAVERSE? Wyniki operacyjne 2Q’23 zaskoczyły negatywnie - 1

 

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 4.0


Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 4.0

Giełdowy Program Wsparcia Pokrycia Analitycznego 4.0 polega na sporządzaniu przez firmy inwestycyjne raportów analitycznych finansowanych przez GPW. Celem Programu jest zwiększenie dostępności analiz dla mniej płynnych spółek, a co za tym idzie umożliwienie inwestorom podejmowanie bardziej świadomych decyzji inwestycyjnych w oparciu o wiarygodne, niezależne źródło informacji o emitencie. W Programie PWPA 4.0. udział wezmą spółki, które reprezentują 33 sektory gospodarki. Do najliczniej reprezentowanych możemy zaliczyć: oprogramowanie (5), nowe technologie (4), materiały budowlane (4) lub energia odnawialna (3). Kapitalizacja spółek w Programie waha się od około 51 mln zł do około 2 mld zł, a średnia kapitalizacja to około 375 mln zł (na dzień 31 maja 2023)    

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk