• Odbierz prezent
Co dalej na giełdach? Nastroje inwestorów mogą podpowiedzieć

Co czwartek publikowane są dane na temat rynkowego sentymentu. Takie statystyki są prezentowane zarówno dla naszego lokalnego rynku, jak i obejmujące nastawienie inwestorów amerykańskich. Sprawdźmy co się zmieniło przez ostatni tydzień.

Jakie nastawienie mają polscy inwestorzy?

INI czyli Indeks Nastrojów Inwestorów to badanie prowadzone przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Bierze w nim udział ponad 350 inwestorów. Głosy dotyczące poglądu na temat rynku oddawane są co tydzień. Oczywiście każdy ma prawo do jednego zgłoszenia w każdym okresie pomiarowym. Pytanie dotyczy przewidywanego kierunku ruchu na polskiej giełdzie w perspektywie najbliższych 6 miesięcy. Do dyspozycji są 3 odpowiedzi w kwestii oczekiwanego trendu: wzrostowy, boczny lub spadkowy. W tym tygodniu ilość rynkowych byków spadła z 48% do 45,1%, nieznacznie wzrosła liczba respondentów opowiadających się za trendem bocznym. Obecnie jest ich 22,5% w stosunku do 21,9% w zeszły czwartek. Natomiast inwestorów obstawiających spadki przybyło z 30,1% do 32,4%.

INI

Źródło: sii.org.pl

Nastroje na rynku amerykańskim

Członkowie AAII (American Association of Indyvidual Investors) od 1987 roku co tydzień odpowiadają na pytanie dotyczące ich poglądu na temat rynku giełdowego. Dzisiejszy wynik pokazał, że zmniejszyła się ilość rynkowych niedźwiedzi oraz inwestorów nastawionych neutralnie, natomiast drużyna byków ponownie się powiększyła.

AAII 

Źródło: aaii.com

Sytuacja na giełdach

W tym tygodniu doszło do spektakularnego wybicia na WIG20. Dynamika tego ruchu była adekwatna do wcześniejszej 1,5-miesięcznej konsolidacji. Co do zasady im dłużej trwa monotonia na rynkach, tym mocniejsze ruchy po niej następują. Obecnie WIG20 znajduje się na poziomie 1718 punktów po wzroście na dzisiejszej sesji o +0,64%. Pozytywne nastroje dopisują także amerykanom, gdzie wszystkie 3 indeksy notowane są na zielono. Skala wzrostów wszystkich z nich wynosi około +0,5%.


Marcin Widerski

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk