Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,30-0,18%
USD / PLN3,99-0,13%
CHF / PLN4,42-0,09%
GBP / PLN5,03-0,20%
EUR / USD1,08-0,05%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Co czeka rynek finansowy w październiku? (Nie)oczekiwana podwyżka stóp ratuje złotego - niestety tylko chwilowo!

TMS Brokers | 14:35 08 październik 2021
Co czeka rynek finansowy w październiku? (Nie)oczekiwana podwyżka stóp ratuje złotego - niestety tylko chwilowo! | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Wrzesień przyniósł spadki głównych indeksów giełdowych. Co czeka rynek finansowy w październiku? Gdzie wzrok kierują światowi inwestorzy, a gdzie przeciętny Polak zmartwiony rosnącymi cenami? Z mieszkanką optymizmu i pesymizmu wkraczamy w nowy miesiąc.

 

Kłopoty Państwa Środka

Cały świat kieruje swoją uwagę na Chiny, a konkretnie jednego z największych chińskich deweloperów – Evergrande, który pośrednio pomaga w utrzymaniu 3,8 mln miejsc pracy rocznie. Firma znajduje się obecnie w kryzysie zadłużenia, na czym poważnie tracą kolejne spółki. W połowie bieżącego roku zobowiązania handlowe Evergrande sięgnęły ok. 103 mld USD. Państwo Środka wstrzymuje oddech i z niepokojem szykuje się na czarny scenariusz. Sektor nieruchomości i powiązane z nim branże stanowią w Chinach aż 30 proc. PKB.

 

Reklama

Pobierz pełny raport TMS!

 

Na Zachodzie bez zmian…?

Tymczasem w USA rynek finansowy nadal tkwi w trybie risk-off. Na Wall Street pogłębiają się spadki. Najwięcej tracą oczywiście spółki „growth” z indeksu Nasdaq. Od 1 września do 1 października kontrakt na indeks stracił ponad 5 proc. Wrześniowe posiedzenie FOMC (Federal Open Market Committee – pol. Federalny Komitet do spraw Operacji Otwartego Rynku) przyniosło jedynie minimalną dozę optymizmu. Przedstawiciele organizacji pozytywnie oceniają odbicie gospodarcze, jednak prognozy dotyczące inflacji nie zmieniły się znacząco. Szacuje się, że w 2022 roku wyniesie przeciętnie 2,2 proc. (poprzednio prognozowano 2,1 proc.).

 

 

 

 

 

(Nie)oczekiwana podwyżka stóp ratuje złotego

Reklama

Początek października przynosi odbicie na funcie szterlingu w relacji do dolara amerykańskiego. Na EUR/GBP panuje wyjątkowo mała zmienność i brak jest ewidentnego kierunku. Z kolei złotego, który przez cały wrzesień ulegał deprecjacji, umocniła podwyżka stóp procentowych. Kurs euro uplasował się na poziomie podobnym z połowy poprzedniego miesiąca. Przystopował także pędzący kurs dolara, który wyhamował tuż przed przekroczeniem granicy 4 PLN.

 

Szybujące ceny ropy

Mniej pozytywne wieści dotyczą surowców. Występuje dalszy wzrost cen ropy naftowej i krótkoterminowo trudno przewidywać, by sytuacja miała się ustabilizować. Popyt jest nadal podwyższony ze względu na wysokie ceny gazu, które w niektórych rejonach świata spowodowały zwiększenie produkcji energii z alternatywnego źródła. W pażdziernika uwaga inwestorów tradycyjnie będzie podzielona między dwóch globalnych graczy - Stany Zjednoczone i Chiny. Z kolei nad Wisłą z uwagą będziemy śledzić kurs euro i dolara, jak również komunikaty Rady Polityki Pieniężnej, której decyzji dotyczące poziomu stóp procentowych mogą zaważyć na poziomie inflacji.

 

Zobacz pełny raport!

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


TMS Brokers null

TMS Brokers

TMS Brokers to działający od 1997 roku, pierwszy walutowy dom maklerski w Polsce. Oferta TMS umożliwia handel bez prowizji na indeksach, walutach, kryptowalutach i surowcach. Klienci mogą korzystać z dwóch platform transakcyjnych: autorskiej aplikacji mobilnej do tradingu TMS Brokers oraz MetaTrader 5, które umożliwiają dostęp do globalnych rynków z poziomu smartfona w dowolnym miejscu i czasie.

Autora możesz obserwować na LINKEDIN | FACEBOOK TWITTER


Tematy

polski złoty kurs euro do złotego kurs złotego do dolara złoty polski polski złoty kurs kurs rubla do złotego kurs złotego do rubla kurs złotego do hrywny kurs złotego wykres kurs złotego do euro kurs złotego prognoza kurs złotego do korony czeskiej kurs liry tureckiej do złotego kurs złotego do liry tureckiej kurs juana do złotego polski złoty banknoty kurs hrywny do złotego kurs korony czeskiej do złotego kurs złotego do forinta kurs rubla białoruskiego do złotego kurs kuny do złotego kurs euro do złotego wykres średni kurs złotego do euro służący do przeliczenia wartości zamówienia euro do złotego kurs kurs złotego w stosunku do euro kurs złotego do euro wykres średni kurs złotego w stosunku do euro kurs czeskiej korony do złotego kurs złotego na ukrainie kurs szekli do złotego złoty polski kurs nowy złoty polski polski złoty nowy nowy polski złoty pln polski nowy złoty kurs złotego do funta kurs ukraińskiej hrywny do złotego kurs szekla do złotego kurs złotego do hrywni kurs leja do złotego kurs złotego do kuny kurs złotego online kurs złotego do leja kurs złotego do lewa bułgarskiego kurs duńskiej korony do złotego kurs hrywni do złotego kurs rubla rosyjskiego do złotego kurs złotego nbp kurs lari do złotego kurs złotego prognozy kurs złotego w chorwacji kurs lewa do złotego kurs korony islandzkiej do złotego kurs rubla do złotego nbp kurs złotego w niemczech kurs leja rumuńskiego do złotego kurs chorwackiej kuny do złotego kurs jena do złotego kurs liry do złotego kurs korony duńskiej do złotego kurs hrywny ukraińskiej do złotego kurs marki niemieckiej do złotego kurs lewa bułgarskiego do złotego kurs dolara względem złotego kurs złotego w czechachkurs hrywny do złotego kantor kurs korony szweckiej do złotego kurs dolara do złotego prognozy kurs lei do złotego kurs złotego we lwowie kurs dolara do złotego wykres średni kurs złotego kurs rupii indyjskiej do złotego kurs złotego do rubla białoruskiego
Reklama

Czytaj dalej