• Odbierz prezent
Co czeka konsumentów w niedalekiej przyszłości? Prognoza rynku towarowego

Ceny na rynku towarowym, dotknięte przez epidemię COVID-19, gwałtownie spadały z ciągu ostatnich miesięcy. Spowodowało to odwrócenie poprzedniego trendu prowzrostowego, wspieranego wówczas przez perspektywę lepszej koniunktury gospodarczej.

Od czasu wybuchu epidemii ceny energii i metali systematycznie spadały, najpierw w Chinach (pierwotnym ośrodku epidemicznym), a później globalnie. Niespodziewany kryzys załamał łańcuch dostaw i działalność przemysłową.

W początkowej fazie kryzysu, na początku marca, wojna cenowa odcisnęła swoje piętno na cenie ropie naftowej powodując silny trend spadkowy. Wpływ miał na to brak porozumienia członków OPEC i próba zwiększenia udziałów w sprzedaży poprzez wywołanie silnej nierównowagi rynkowej – nadpodaży produktu.

Nie wszystkie surowce jednak zanotowały dołki. Ucieczka inwestorów do złota – bezpiecznej przystani – spowodowała wzrost cen tego metalu. Podobnie na rynku towarowym rosły ceny zboża, w następstwie gromadzenia zapasów przez konsumentów, zwłaszcza w regionach bardziej dotkniętych działaniem koronawirusa.

Sprawdź również co wpływa na bieżące i przyszłe kształtowanie się cen ropy naftowej.

źródło: imf

źródło: imf

Kontrakty terminowe na gaz ziemny mocno spadły

Na rynku gazu ziemnego nastąpiły spadki cen. Chiny, w ramach strategii walki z wirusem, wprowadziły politykę ograniczania emisji gazów cieplarnianych, co znacznie zmniejszyło zapotrzebowanie na ten surowiec.

Niektórzy chińscy nabywcy gazu LNG wstrzymali import zbiorników magazynowych, co napędziło spadek cen spot LNG do rekordowego poziomu 3 dolarów za milion BTU (British Thermal Unit – jednostka energii służąca do określenia ilości energii generowanej przez urządzenia ciepłownicze).

Spadki cen gazu delikatnie odbiły wraz z początkiem marca w związku z powolnym i stopniowym uruchamianiu chińskiej gospodarki i przemysłu. Spadki cen europejskiego gazu ziemnego nastąpiły razem z eskalacją zagrożenia epidemicznego.

Metale nieszlachetne w dół, ceny żywności uzależnione od rozwoju pandemii

Ceny metali nieszlachetnych spadły o 5,5 procent w okresie sierpień-luty oraz dodatkowo o 9,1 procent w samym marcu. Chińskie fabryki odpowiadają za konsumpcję około połowy metali nieszlachetnych na świecie, zatem zamknięcie fabryk w Państwie Środka było głównym czynnikiem dla spadków cen. Od czasu wybuchu epidemii zapasy metali przemysłowych w magazynach światowych giełd znacznie się zwiększyły, wzmacniając tym samym wpływ na zmniejszony popyt i redukując ceny spot na rynku kontraktów terminowych.

źródło: imf

źródło: imf

Rynek żywności jest bardzo zróżnicowany i ma na niego wpływ wiele czynników. Przykładowo, spadek produkcji upraw materiałów takich jak wełna przyczynił się do wzrostów cen tych półproduktów. Z kolei niskie ceny ropy wywierały presję cenową na ceny oleju palmowego, oleju sojowego, cukru czy kukurydzy. Perspektywy dla produkcji biodiesla i etanolu znacznie się pogorszyły. Przewiduje się, że ceny żywności spadną o 2,6 procent w 2020 roku i wzrosną o około 0,4 procenta w roku 2021. Ograniczenia w handlu, zakłócenia łańcucha dostaw i opóźnienia na granicach będą bezpośrednimi czynnikami ryzyka dla eksporterów żywności i w długim terminie mogą zapowiadać wzrosty.

Notowania: ROPA NAFTOWA (WTI)

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USOIL/

Szymon Czuraj

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk