• Odbierz prezent
Co blokuje euro (EUR) przed dalszymi wzrostami? Możliwa zmiana kierunku na popularnych parach

Czwartkowe posiedzenie EBC przyniosło tylko chwilowe umocnienie europejskiej waluty (EUR). Na świecy czwartkowej widać górne cienie zarówno na parze EUR/USD jak i EUR/JPY. W piątek byki również nie zdołały utrzymać wypracowanych poziomów cenowych na koniec dnia. Czy zatem możemy oczekiwać osłabienia euro w najbliższym czasie? Popatrzmy na wykresy.

Potencjalna formacja głowy z ramionami na EURJPY

Popyt ma duży problem z poziomem 126.50 na EURJPY. Od połowy sierpnia ten poziom był testowany kilkakrotnie i za każdym razem podaż triumfowała, co widać po górnych cieniach świec dziennych. Na wykresie można dopatrzeć się formacji głowy z ramionami odwracającej trend. Na korzyść niedźwiedzi działa też wewnętrzna linia trendu, która po przebiciu w dół działa teraz jak opór. Także spadki z obecnych poziomów są bazowym scenariuszem, dopóki nie zostanie wybity poziom 126.50, który zaneguje wariant spadkowy. Potwierdzeniem zmiany trendu na EURJPY będzie wybicie w dół poziomu wsparcia w okolicach 124.30 choć zapewne nastąpi tam choć chwilowa reakcja. Docelowy zasięg spadków to okrągły poziom 123.00.

 Wykres 1. Kurs euro do jena (EUR/JPY), interwał dzienny

Wykres 1. Kurs euro do jena (EUR/JPY), interwał dzienny

Czytaj także:

Problemy z dalszymi wzrostami na EURUSD

Sytuacja na wykresie najpopularniejszej pary walutowej EUR/USD potwierdza problemy euro z kontynuacją wzrostów. Zarówno czwartkowa jak i piątkowa świeca dzienna mają górne cienie świadczące o przewadze podaży. Kurs EUE/USD znajduje się w kanale wzrostowym a silnym wsparciem jest obszar 1.1760-1.1780. Jego wybicie i przetestowanie jako oporu byłoby dobrym miejscem na pozycje krótkie. Gdyby wzrosty miały być kontynuowane, najbliższa przeszkoda to opór na 1.1960. Reakcja na ten poziom mogłaby ukształtować formację RGR (głowy z ramionami), podobnie jak na parze EURJPY. Dalsze większe wzrosty możliwe dopiero po przebiciu 1.1960-1.2000.

 Wykres 2. Kurs euro do dolara (EUR/USD), interwał dzienny

Wykres 2. Kurs euro do dolara (EUR/USD), interwał dzienny

Notowania: EURUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURUSD/

Michał Kalista

Z rynkami finansowymi związany od 2007 roku; Od początku zorientowany na analizę techniczną, obecnie z uwzględnieniem fundamentów, danych makro oraz psychologii. W analizie opiera się na Price Action, formacjach cenowych oraz geometrii rynku. Prywatnie pasjonat gitary klasycznej i pieszych wędrówek po Beskidzie Niskim i Bieszczadach.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk