• Odbierz prezent
CME ujawnia datę wprowadzenia na rynek opcji na bitcoina (BTC)

Chicagowska giełda instrumentów pochodnych CME poinformowała we wtorek 12 listopada, że najprawdopodobniej w połowie stycznia przyszłego roku uruchomi zapowiedziane wcześniej kontrakty opcyjne na bitcoina (BTC), które obok kontraktów futures na BTC będą kolejnym derywatem z instrumentem bazowym w postaci kryptowaluty.

 

 

Giełda CME o planach wprowadzenia kontraktów opcyjnych na bitcoina poinformowała po raz pierwszy 20 września. Na początku listopada ujawniono ich podstawową specyfikację - będą one kwotowane w dolarze amerykańskim, zaś każdy kontrakt będzie warty 5 BTC i funkcjonował w ramach aktualnie dostępnych futuresów, co oznacza że minimalna zmiana kursu będzie wynosić 25 dolarów. Rynek opcji na BTC będzie otwarty od niedzieli wieczorem do piątku.

Jeżeli giełda otrzyma na czas wszystkie niezbędne zezwolenia od instytucji nadzorczych, w tym głównie CFTC, to handel opcjami na bitcoina na CME rozpocznie się w niedzielę 12 stycznia.

 

Opcje są jednym z rodzajów kontraktów terminowych (obok forward i futures) służących do zabezpieczania swoich pozycji, przeznaczonym głównie dla inwestorów instytucjonalnych. Opcja daje prawo, lecz nie obliguje do wykupu lub zbycia konkretnego aktywa po określonej wcześniej cenie. Wyróżnia się opcje kupna (call option) i sprzedaży (put option).

 

Warto dodać, że CME od połowy grudnia 2017 r. udostępnia kontrakty terminowe futures na bitcoina (wprowadzone tydzień po bitcoinowych futuresach na konkurencyjnej giełdzie Cboe). Aktualnie średni dzienny wolumen handlowy wynosi 6500 kontraktów (wartych ok. 32,5 tys. BTC).

Czytaj także: Bitcoin futures startują na platformie Bakkt - dużo dymu, mało ognia?

W poniedziałek 23 września ruszyły szeroko komentowane i wzbudzające mnóstwo emocji kontrakty terminowe na bitcoina (BTC), oferowane przez giełdę Bakkt. To nie tylko jedno z najbardziej oczekiwanych tegorocznych wydarzeń na rynku kryptowalut, ale także pierwsze kontrakty futures na wirtualne aktywa .. Czytaj
Bitcoin futures startują na platformie Bakkt - dużo dymu, mało ognia?

 

 

 

Notowania: BITCOIN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/BTCUSD/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk