• Odbierz prezent
Citigroup

15 lipca przed rozpoczęciem sesji na amerykańskiej giełdzie bank Citigroup przedstawił wyniki finansowe za drugi kwartał 2019 r.

 

Analitycy z Wall Street oczekiwali przychodów na poziomie 18,49 mld USD. Spodziewali się, że zysk na akcję wyniesie 1,80 USD. Wyniki banku były lepsze niż w drugim kwartale 2018 r. Przekroczyły też oczekiwania analityków.

Przychody wyniosły 18,76 mld USD, co stanowi wzrost o 2% w stosunku do analogicznego kwartału ubiegłego roku. Koszty natomiast były niższe o 2%.

W drugim kwartale 2019 r. zysk netto banku był wyższy o 7% niż rok wcześniej. Zysk netto wzrósł do 4,8 mld USD wobec 4,5 mld USD w analogicznym kwartale ubiegłego roku. Zysk na akcję wyniósł 1,95 USD wobec 1,63 USD rok wcześniej. Ten kwartał przyniósł także jednorazowy zysk w wysokości 12 centów na akcję, co jest związane z inwestycją City w spółkę TradeWeb, zajmującą się handlem elektronicznym.

W ostatnim kwartale bank zwiększył ilość udzielanych pożyczek i przyjmowanych depozytów, łagodząc obawy, że sytuacja ekonomiczna na rynku może pogorszyć zdolność kredytową konsumentów. Łączna kwota pożyczek udzielonych przez bank wzrosła o 3%, osiągając wartość 689 mld USD. Wartość depozytów wzrosła o 5%, osiągając poziom 1,05 bln USD.

Słabszym punktem banku są przychody z tradingu. Wzrosły one o 4%, ale składa się na to jednorazowy zysk z inwestycji w spółkę handlową. Wyłączając ten czynnik, przychody z tego segmentu byłyby o 5% niższe niż w ubiegłym roku.

Już wcześniej managerowie wiodących amerykańskich banków ostrzegali, że na przychody z działalności tradingowej wpłynie spadek aktywności klientów. Wielu z nich woli zachować ostrożność ze względu na niepewność wokół Brexitu i napięcia handlowe.

CEO banku Citigroup – Michael Corbat stwierdził w swym oświadczeniu: „Nawigowaliśmy w niepewnym środowisku z sukcesem dzięki realizacji naszej strategii, wykazując się dyscypliną w wydatkach oraz zarządzaniu kredytami i ryzykiem.”

Citigroup jest pierwszym dużym bankiem informującym o swych wynikach kwartalnych. W kolejce czekają jeszcze tacy giganci bankowości, jak JP Morgan Chase, Bank of America czy Goldman Sachs.

W notowanich przedsesyjnych cena akcji Citigroup rosła o około 0,75%.

Notowania: CITIGROUP

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/C/

Tatiana Pasich

Absolwentka psychologii oraz finansów i rachunkowości, inwestor indywidualny. Lokuje kapitał głównie w małe spółki z dużym potencjałem wzrostu.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk