• Odbierz prezent
Citi Bank Handlowy z wynikami za 2019. Spółka może wypłacić zaskakującą dywidendę

Bank Handlowy w czwartek 26 marca opublikował wyniki finansowe za 2019 r. Spółce udało się poprawić wynik odsetkowy oraz zwiększyć dochody z tytułu opłat i prowizji, jednak skonsolidowany zysk netto okazał się niższy nimal o jedną czwartą niż rok wcześniej.

 

Citi Bank Handlowy na przestrzeni 2019 r. osiągnął przychody z tytułu odsetek na poziomie 1,406 mld złotych w porównaniu do 1,304 mld złotych rok wcześniej, co oznacza wzrost o 7,82% r/r. Wyższy okazał się również wynik z tytułu opłat i prowizji, który wyniósł 653,4 mln złotych, wobec 638,96 mln złotych w 2018 r. (wzrost o 2,25% r/r).

O 24,8% niższy okazał się natomiast skonsolidowany zysk netto, który w 2019 r. Wyniósł 480,12 mln złotych, w porównaniu do 638,85 mln złotych rok wcześniej.

 

Bank Handlowy poinformował również o tym, że Komisja Nadzoru Finansowego w indywidualnym zaleceniu stwierdziła, że spółka spełnia kryteria kwalifikujące do wypłaty dywidendy w wysokości do 100% zysku osiągniętego w 2019 r.

Obecnie trudno powiedzieć czy zalecenie KNF było wydane przed czy po opinii prezesa Urzędu Jacka Jastrzębskiego, który zalecał bankom i firmom ubezpieczycielom całkowitą rezygnację z wypłaty dywidend, w związku ze skutkami pandemii koronawirusa.

Wyniki Banku Handlowego zostały opublikowane już po zamknięciu czwartkowej sesji, która zakończyła się dla spółki z wyceną 43,9000 PLN a akcję (1,62%).

Czytaj także: Banki i ubezpieczyciele nie podzielą się zyskami z powodu koronawirusa?

Inwestorzy dywidendowi posiadający w portfelu polskie spółki nie maja ostatnio łatwo. Ich sytuacji nie polepsza stanowisko prezesa Komisji Nadzoru Finansowego, który na swoim Twitterze napisał, że w związku z pandemią koronawirusa banki i zakłady ubezpieczeniowe powinny wstrzymać się z wypłatą dywid.. Czytaj
Banki i ubezpieczyciele nie podzielą się zyskami z powodu koronawirusa?

 

Notowania: Bank Handlowy w Warszawie SA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:BHW/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk