• Odbierz prezent
Cisza przed burzą na warszawskim parkiecie. Nowy tydzień przyniesie mocne zmiany krajowych indeksów?
fot. freepik.com

Finałowa sesja tygodnia była dniem uspokojenia po fazie większej zmienności, która zdominowała notowania środowe i czwartkowe. Rynek pozostał w piątek podporządkowany zachowaniu giełd bazowych, które szukały korekt przecen wywołanych odpowiedzią na komunikat Fed i dołączone prognozy przyszłości polityki monetarnej przedstawicieli FOMC.

Czy to już jest ten moment? Jesteśmy na szczycie? Rynek jest w arcyciekawym miejscu - inflacja, tapering, epidemia... Niezależnie od tego czy spotkamy się zdalnie czy stacjonarnie, chcemy przedstawić Państwu naszą perspektywę i ogląd rzeczywistości przez pryzmat psychologii, analizy fundamentalnej i analizy technicznej. Zapraszamy na cykl 4 wykładów pandemicznych.

 

Pobierz nagrania


 

 

Finalnie WIG20 stracił 0,02 procent przy skromnym obrocie niewiele większym od 700 mln złotych. Indeks szerokiego rynku spadło o 0,01 procent przy 800 mln złotych obrotu. W przypadku WIG20 sesja ustaliła wynik tygodnia na -1,31 procent przy zamknięciu w rejonie 1949 pkt. W efekcie podaży udało się znieść znaczącą część zwyżki z poprzedniego tygodnia, gdy popyt zdołał podtrzymać konsolidację indeksu po spadku z przełomu sierpnia i września. Z perspektywy technicznej rynek ma za sobą drugi z rzędu tydzień zawieszenia w rejonie linii trendu wzrostowego, która jest jednocześnie linią hossy. Kluczowe wsparcie jest naruszone i osłabione, ale odejścia na południe nie ma. Niezależnie od sygnałów nakazujących czekanie na kolejny ruch rynku, podaż zachowała też swoje zdobycze w postaci domknięcia formacji szczytowej głowy z ramionami i wzmocnienia oporów w strefie 2000 pkt.

 

Zobacz także: Notowania tej spółki spadają, a analitycy "na przekór" prognozują nawet 50% wzrost

 

W efekcie to popyt musi odzyskać inicjatywę, która zależy od postawy giełd bazowych i relacji złotego z dolarem. Uwzględniając ostatnie ruchy banków centralnych, dane makro pozostaną w centrum uwagi inwestorów z racji zbliżających się odczytów wskaźników inflacji w USA (PCE) i Europie (HICP). W przyszłym tygodniu warto też brać pod uwagę fakt, iż rynki mają przed sobą ostatnie sesje września i finałowe rozdania III kwartału, po którym giełd wejdą w historycznie lepszą fazę roku i z pytaniami o szanse rozegrania dobrego IV kwartału.

 


Adam Stańczak

Adam Stańczak - Przed rozpoczęciem współpracy z DM BOŚ szef analiz w jednym z biur maklerskich. Od kilku lat komentator Prosto z Rynku oraz twórca biuletynu Rynki walutowe i zagraniczne. Związany z rynkiem kapitałowym od lat 90-tych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk