• Odbierz prezent
Cios w kryptowaluty: SEC bierze na tapet największą giełdę na świecie, w tle pranie brudnych pieniędzy(!). Wątek kryminalny doprowadza do mocnych przecen Bitcoina (BTC) oraz Ehtereum (ETH)
fot. Mocne przeceny Bitcoina (BTC) oraz Ehtereum (ETH)

Wystarczyła ledwie doba, by bitcoin potaniał o ponad 6 proc. Awersja inwestorów do ryzyka już od kilku miesięcy wydaje się podcinać skrzydła kryptowalutom. Teraz sentyment na rynku może się dodatkowo pogarszać przez wątek kryminalny.

Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) wszczęła dochodzenie w sprawie Binance, czyli największej na świecie giełdy kryptowalut.

 

Giełda pod lupą SEC

Według doniesień agencji Bloomberg sprawa miałby dotyczyć pierwszej oferty z 2017 r., dotyczącej tokena BNB. Komisja ma badać, czy oferta stanowiła sprzedaż papierów wartościowych. W takim przypadku musiałaby ona zostać zarejestrowana, a tak się nie stało. 

Nie jest to pierwszy raz, kiedy Binance znalazło się pod lupą amerykańskich organów regulacyjnych. Wystarczy wspomnieć, że trwa dochodzenie SEC w sprawie relacji Changpenga Zhao, czyli szefa giełdy, z dwiema firmami powiązanymi z Binance.US. Inne dochodzenia obejmują wspólne śledztwo Internal Revenue Service i Departamentu Sprawiedliwości w sprawie podatków i prania brudnych pieniędzy, a także dochodzenie Commodity Futures Trading Commission w sprawie wykorzystywania informacji poufnych i manipulacji na rynku.

Zobacz także: Bezpieczeństwo na rynku krypto - jak zabezpieczyć konto na giełdzie kryptowalut?

 

 

Doba istotnych strat

Co więcej, tuż przed informacjami Bloomberga o dochodzeniu dotyczącym tokenów BNB, raport śledczy Reutersa ujawnił, że giełda służyła jako kanał do prania nielegalnych funduszy o wartości co najmniej 2,35 miliarda dolarów.

Wprawdzie prezes Binance odniósł się do zarzutów Reutera, publikując serię e-maili, które miały oczyścić atmosferę. Fakty są jednak takie, że 24 godziny bitcoin potaniał o ponad 6 proc., do 2,95 tys. USD. Jeszcze więcej straciły w tym czasie inne kryptowaluty: BNB (blisko 10 proc.) i ethereum (ok. 8 proc.), którego wycena spadła do 1759 USD.

Zobacz także: Ekstremalny strach na rynku kryptowalut, cena Bitcoina najniżej w 2022 roku

 

 

Powyższa publikacja handlowa nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej ani informacji rekomendującej lub sugerującej strategię inwestycyjną w rozumieniu Rozporządzenia (UE) nr 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. Została ona sporządzona w celach informacyjnych i nie powinna stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Conotoxia Ltd. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszej publikacji. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez pisemnej zgody Conotoxia Ltd. jest zabronione.


Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 80,77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.


Daniel Kostecki

Dyrektor polskiego oddziału Conotoxia Ltd., spółki świadczącej usługi inwestycyjne dla użytkowników portalu Cinkciarz.pl. Absolwent ekonomii na Uniwersytecie Szczecińskim. Z rynkami finansowymi związany prywatnie od 2007 roku, a zawodowo od 2010. Laureat statuetki FxCuffs w kategorii Blog Roku oraz Osobowość Roku. Autor niezliczonej ilości komentarzy i analiz dotyczących sytuacji na rynkach finansowych oraz gość ogólnopolskich stacji telewizyjnych, prasy oraz radia. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk