• Odbierz prezent
Ciekawy tydzień dla złotówki. Frank najdroższy od początku kwietnia. Kurs dolara atakuje szczyty. A co z euro i funtem? Analiza techniczna na forex

Rozpoczął się ostatni tydzień przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Niepewny ostateczny wynik elekcji oraz seria danych z Polski mogą wpłynąć na pozycję złotego.

Tabela. Maksima i minima głównych walut w PLN. Zakres: 13.05.2019-20.05.2019

Para walutowa

EUR/PLN

CHF/PLN

USD/PLN

GBP/PLN

Minimum

4,2909

3,7758

3,8183

4,9011

Maksimum

4,3134

3,8263

3,8606

4,9902

Kurs franka CHF/PLN

1

Wykres kursu franka szwajcarskiego do złotego, interwał 1-godzinowy

Na wykresie kursu franka szwajcarskiego do złotówki widzimy wyraźny trend wzrostowy. Jest on spowodowany licznymi ryzykami na rynkach, które powstrzymują inwestorów przed lokowaniem środków w waluty państw wschodzących. Do wojny handlowej między USA a Chinami doszło zagrożenie konfliktu zbrojnego na Bliskim Wschodzie. Ponadto w Europie w tym tygodniu będzie narastać napięcie związane z wyborami do europarlamentu. Wydaje się, że jedyną wiadomością, która chwilowo wstrzymuje dalszy ruch w górę, jest przedłużenie o kolejne 180 dni rozmów dotyczących amerykańskich ceł na europejskie samochody. Dodatkową przeszkodą dla wzrostów jest linia oporu znajdująca się w okolicy poziomu 3,82 zł.

Kurs dolara USD/PLN

1

Wykres kursu dolara do złotego, interwał 4-godzinowy

Dziś nad ranem, po raz kolejny w ostatnich dniach, cena dolara próbowała pokonać linię oporu znajdująca się w okolicy poziomu 3,86 zł. Jednak i tym razem próba się nie powiodła.  Dolar potaniał o niecałego grosza, ale na parze USD/PLN nadal znajdujemy się w trendzie wzrostowym. Z polskich par walutowych w tym tygodniu będzie to chyba najbardziej atrakcyjna para do obserwacji. W każdej chwili możemy się spodziewać kolejnych doniesień z frontu USA-Chiny. Dodatkowo coraz wyraźniejsze widmo zaostrzenia konfliktu z Iranem, czy też informacje typowo makroekonomiczne, których w najbliższych dniach nie zabraknie, zadbają o zmienność kursu. Najważniejszą publikacją za oceanem będzie protokół z posiedzenia FOMC (Federalny Komitet ds. Otwartego Rynku) oraz indeksy PMI. Z kolei z naszego rynku otrzymamy odczyty o sytuacji na rynku pracy, dane z przemysłu oraz wyniki sprzedaży detalicznej.

Kurs euro EUR/PLN

1

Wykres kursu euro do złotego, interwał 1-godzinowy

Dzisiejsze odreagowanie na rynkach widać również na notowaniach złotówki do euro. Po zdarzeniu z ostatnich dni, gdy po raz pierwszy od dłuższego czasu za wspólną walutę musieliśmy zapłacić powyżej 4,30 zł, nie ma już śladu. Aktualnie cena euro spadła do 4,29 zł, jednak nadal pozostajemy w trendzie wzrostowym na EUR/PLN. Wydaje się, że na początku tygodnia euro powinno być mimo wszystko silniejsze. Tym bardziej, że decyzja Białego Domu o nałożeniu ceł na samochody importowane ze Starego Kontynentu została wstrzymana (przynajmniej na najbliższe pół roku). W tym tygodniu, poza odczytami z polskiej gospodarki, na wahania tej pary walutowej wpływać będą zbliżające się wybory do Parlamentu Europejskiego. Chociaż na razie inwestorzy nie pokazują nerwowości związanej z tym tematem, to z biegiem czasu nastroje mogą ulegać różnym zmianom.

Kurs funta GBP/PLN

1

Wykres kursu funta do złotego, interwał 1-godzinowy

Jedyną z głównych walut, w stosunku do której złotówka się umacnia, jest funt szterling. Póki co brytyjska waluta nie ma argumentów, by stać się silniejszą na rynku. Wydaje się, że aktualnie inwestorzy wyczekują ostatecznych rozstrzygnięć w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty. Do tego czasu, najprawdopodobniej bardziej niż zwykle, ignorowane będą dane makroekonomiczne z Wysp. W tym tygodniu otrzymamy dane inflacyjne z tamtejszej gospodarki. Z kolei w Polsce w nadchodzących dniach poznamy informacje m.in. z rynku pracy, dotyczące produkcji przemysłowej oraz dane o sprzedaży detalicznej. Jeżeli wyniki polskich odczytów okażą się pozytywne, to istnieje szansa na przebicie w dół linii oporu na poziomie 4,90 zł, przy której aktualnie się znajdujemy.


Internetowykantor.pl

Pierwszy kantor internetowy w Polsce. Oferuje szybką, tanią i bezpieczną wymianę walut. Obecnie ponad 300 tys. klientów.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk