• Odbierz prezent
Cięcie prognoz globalnego popytu na ropę naftową w 2020 roku. Notowania ropy Brent i WTI

Notowania ropy naftowej dzisiaj poruszają się w wąskiej konsolidacji. Jeśli sytuacja w kolejnych godzinach się istotnie nie zmieni, to będzie to oznaczało wzrostowy bilans całego tygodnia na rynku tego surowca.

Odradzający się popyt na ropę naftową na świecie – w tym popyt w Stanach Zjednoczonych, odzwierciedlany przez większy od oczekiwań spadek zapasów paliw w USA – pomaga notowaniom ropy rosnąć. Nie ma jednak wątpliwości, że te wakacje są inne niż wszystkie, ponieważ koronawirus w ogromnym stopniu uderzył w światowy transport i turystykę, ograniczając przede wszystkim liczbę połączeń lotniczych.

Cięcie prognoz globalnego popytu na ropę naftową w 2020 r.  - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

To właśnie na słabość popytu ze strony branży lotniczej w swoim miesięcznym raporcie zwróciła uwagę Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA). W kwietniu, gdy pandemia w największym stopniu przełożyła się na restrykcje związane z podróżowaniem, liczba kilometrów w ramach zrealizowanych połączeń lotniczych spadła o niebagatelne 80% w ujęciu rdr. I chociaż ostatnie miesiące przynosiły stopniowe ożywienie w tej branży, to w lipcu liczba przebytych w powietrzu kilometrów nadal była mniejsza o 67% rdr, co trudno uznać za szczególnie pocieszający wynik.

W rezultacie, podobnie jak kartel OPEC, IEA obniżyła prognozy globalnego popytu na ropę naftową w bieżącym roku. Według tej organizacji, w 2020 r. łączny popyt na ropę wyniesie 91,9 mln baryłek dziennie, co oznacza korektę w dół o 140 tys. baryłek dziennie w porównaniu do poprzedniego wyliczenia. IEA szacuje tym samym, że ze względu na znaczące ograniczenia w przemieszczaniu się, światowy popyt na ropę w bieżącym roku spadnie o 8,1 mln baryłek dziennie w porównaniu do poprzedniego roku.

Ceny ropy naftowej w ostatnim czasie skutecznie opierają się spadkom, ale jednocześnie ich potencjał wzrostowy jest ograniczony przez panującą niepewność na globalnym rynku tego surowca i zapowiedzi powolnego ożywiania się popytu. Te ostatnie czynniki sprawiają także, że ceny ropy są obecnie podatne na korektę spadkową.

Cięcie prognoz globalnego popytu na ropę naftową w 2020 r.  - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

KUKURYDZA

Wzrostowy tydzień na rynku kukurydzy.

Dzisiejsza sesja na rynku kukurydzy rozpoczyna się od spokojnej konsolidacji, jednak nie można tego samego powiedzieć o całym bieżącym tygodniu. Ceny kukurydzy w Stanach Zjednoczonych w ostatnich dniach notowały bowiem dynamiczne wzrosty – największe od końcówki czerwca br. W rezultacie, cena kukurydzy w USA zwyżkowała z okolic 3,20 USD za buszel do niemal 3,40 USD za buszel.

Główną przyczyną zwyżek notowań kukurydzy w Stanach Zjednoczonych były niekorzystne uwarunkowania pogodowe na terenach uprawy tego zboża. Gwałtowne burze negatywnie przełożyły się na oczekiwania produkcji kukurydzy w stanie Iowa, będącym czołowym producentem tego zboża w USA.

Zwyżki najprawdopodobniej będą jednak krótkotrwałe, ponieważ globalna produkcja kukurydzy i tak spokojnie zaspokaja popyt na nią. Departament Rolnictwa USA podał, że w samych Stanach Zjednoczonych tegoroczne zbiory mają być rekordowe.

Cięcie prognoz globalnego popytu na ropę naftową w 2020 r.  - 3

Notowania kukurydzy w USA – dane dzienne

Nota prawna

Notowania: ROPA NAFTOWA (WTI)

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USOIL/

Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk