• Odbierz prezent
Cięcia produkcji ropy przez OPEC+ wsparciem dla cen surowca. Coraz więcej optymizmu na rynku cukru

Po wczorajszej, mało wyrazistej sesji, notowania ropy naftowej powróciły do zwyżek. Cena tego surowca dzisiaj rano pnie się w górę i obecnie znajduje się w okolicach ubiegłotygodniowych maksimów, a jednocześnie najwyższych poziomów od pierwszej połowy marca br.

W bieżącym tygodniu na pierwszy plan na rynku ropy z powrotem wysuwają się cięcia produkcji tego surowca przez kraje OPEC+. Wszystko za sprawą Rosji, która podała optymistyczne szacunki dotyczące własnego wydobycia – kraj ten zaraportował, że jego produkcja ropy spadła już niemal do limitu 8,5 mln baryłek dziennie, ustanowionego w ramach porozumienia naftowego OPEC+.

Cięcia produkcji ropy przez OPEC+ wsparciem dla cen surowca - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Dodatkowo, minister ds. energii Rosji, Aleksander Nowak, podał, że oczekuje stopniowego wzrostu popytu na ropę naftową na świecie, co pozwoli zniwelować obecną nadwyżkę na globalnym rynku ropy (wynoszącą ok. 7-12 mln baryłek dziennie) już do lipca.

W kolejnych dniach uwaga inwestorów może w coraz większym stopniu skupiać się właśnie na krajach OPEC+. Państwa te mają bowiem spotkać się po raz kolejny na początku czerwca, aby przedyskutować dotychczasowe cięcia produkcji i ustalić dalszy plan działania. Na podstawie dotychczasowych postanowień, kraje OPEC+ mają łącznie ograniczyć produkcję o niecałe 10 mln baryłek dziennie w maju i czerwcu br., natomiast w kolejnych miesiącach podnieść limity łącznie o około 2 mln baryłek (a więc docelowe cięcia mają wynieść niecałe 8 mln baryłek).

Cięcia produkcji ropy przez OPEC+ wsparciem dla cen surowca - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

CUKIER

Coraz więcej optymizmu na rynku cukru.

W ostatnich tygodniach strona popytowa na rynku cukru jest coraz silniejsza. Notowania cukru w Stanach Zjednoczonych, które miesiąc temu poruszały się tuż powyżej poziomu 9 centów za funt, obecnie przekraczają poziom 11 centów za funt.

Zwyżkom notowań cukru w ostatnim czasie sprzyjają wzrosty notowań ropy naftowej. Im wyższe ceny paliw, tym większa zachęta do produkowania z cukru etanolu (składnika biopaliw), a mniejsza zachęta do produkcji cukru na potrzeby spożywcze.

Wzrost notowań ropy naftowej jest więc ostatnio główną przyczyną zwyżek notowań cukru – i ten czynnik prawdopodobnie pozostanie kluczowy dla wyceny tego towaru rolnego. Ponadto, nie zawodzi ostatnio także popyt na cukier, który utrzymuje się na relatywnie wysokim poziomie.

Cięcia produkcji ropy przez OPEC+ wsparciem dla cen surowca - 3

Notowania cukru w USA – dane dzienne

Nota prawna

Notowania: CUKIER

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/SB2!/

Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk