• Odbierz prezent
Ciech z nową inwestycją za 300 mln złotych. Kurs reaguje

Spółka chemiczna Ciech poinformowała we wtorek 28 maja o rozpoczęciu fazy przygotowawczej do przyszłych inwestycji w obszarze energetyki o istotnym znaczeniu. Sama wartość inwestycji wstępnie szacowana jest na kwotę od 250 mln do 300 mln złotych, zaś do jej realizacji ma dojść w ciągu najbliższych 36 miesięcy. Akcjonariusze zareagowali pozytywnie na komunikat spółki, co objawia się prawie 4% wzrostem notowań akcji Ciech na zakończeniu wtorkowej sesji.

 

Planowane inwestycje dotyczą dwóch lokalizacji, w których aktualnie znajdują się zakłady Ciech - Inowrocławia oraz Janikowa. Wedle komunikatu spółki mają one przyczynić się do zwiększenia sprawności i dyspozycyjności obszaru energetyki, która przełoży się między innymi na zwiększenie wolumenu produkcji sody poprzez ograniczenie strat produkcyjnych oraz uzyskanie rezerw produkcyjnych pary. Mówiąc prościej, zwiększą one efektywność produkcji, a także przyczynią się do ograniczenia emisji dwutlenku węgla. Inwestycja będzie realizowana przez spółkę zależną Ciech Soda Polska, zaś w fazie przygotowawczej w ramach przetargu wyłoniony zostanie jej projektant, a także przygotowana zostanie niezbędna dokumentacja.

Wg zarządu Ciech opisywana inwestycja w wymierny sposób przyczyni się do poprawy skonsolidowanych wyników finansowych spółki. Koszt inwestycji może sięgać 300 mln złotych, zaś jej realizacja powinna zostać sfinalizowana w ciągu trzech lat.

 

Akcjonariusze Ciecha zareagowali optymistycznie na informacje o nowej inwestycji spółki - kurs akcji wzrósł na wtorkowej sesji o niemal 4% i wynosi aktualnie 45,0000 PLN.

Ciech S.A. to notowana na GPW od lutego 2005 r. spółka chemiczna, specjalizująca się w produkcji sody, szczególnie kalcynowanej (wykorzystywanej w produkcji szkła oraz papieru) oraz oczyszczonej. Ciech jest jednym z największych producentów sody w Europie, posiadającym zakłady również w Niemczech oraz Rumunii.

Notowania: Ciech SA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:CIE/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk