Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,30-0,25%
USD / PLN3,98-0,28%
CHF / PLN4,41-0,31%
GBP / PLN5,03-0,18%
EUR / USD1,08+0,02%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

CIECH i Synthos Green Energy będą współpracować w zakresie wykorzystania energii jądrowej

Wiadomości prasowe | 15:01 08 wrzesień 2021
CIECH i Synthos Green Energy będą współpracować w zakresie wykorzystania energii jądrowej | FXMAG INWESTOR
freepik.com
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Spółki CIECH S.A. i Synthos Green Energy S.A. podpisały list intencyjny o współpracy w zakresie wykorzystania technologii SMR (Small Modular Reactors) i MMR (Micro Modular Reactors). W ramach współpracy oba podmioty określą m.in. możliwość budowy małych lub mikro reaktorów jądrowych na terenie zakładów produkcyjnych CIECH oraz będą analizować możliwe modele dostaw energii w ramach wzajemnych umów. Grupa CIECH możliwość wykorzystania energetyki jądrowej zapowiedziała podczas publikacji strategii ESG w maju 2021 roku. Zakłada ona odejście od stosowania węgla w 2033 roku, a także osiągnięcie neutralności klimatycznej w 2040 roku.

Podpisany list intencyjny umożliwi Grupie CIECH gruntowną analizę wykorzystania technologii małych i mikro reaktorów modularnych w zakładach produkujących sodę kalcynowaną. Obecnie elektrociepłownie dostarczające parę – niezbędny surowiec w procesie technologicznym – korzystają z węgla jako paliwa. Grupa CIECH jest jednym z największych odbiorców węgla po energetyce zawodowej w Polsce, ale zgodnie z przyjętą strategią ma stopniowo odchodzić od tego surowca na rzecz pozyskiwania energii z gazu ziemnego, termicznego przetwarzania odpadów czy właśnie energii jądrowej.

Synthos Green Energy jest strategicznym i wyłącznym partnerem GE Hitachi Nuclear Energy Americas LLC w zakresie wykorzystania technologii małych reaktorów modułowych (o mocy do 300 MW), natomiast z firmą Ultra Safe Nuclear Corporation – w obszarze mikroreaktorów modułowych (o mocy do 15 MW). Spółka rozwija także współpracę w zakresie wytwarzania wodoru przy wykorzystaniu mikro reaktorów jądrowych.

- Czysta, bezemisyjna energia jądrowa może stać się ważnym elementem strategii osiągania ambitnych celów klimatycznych przez naszą grupę, a także ważnym czynnikiem zwiększającym konkurencyjność CIECH w perspektywie długoterminowej. Współpraca CIECH, przedstawiciela biznesu energochłonnego o dużym znaczeniu dla polskiej gospodarki, ze spółką Synthos Green Energy może zaowocować nie tylko przyspieszeniem procesu dekarbonizacji rodzimego przemysłu, ale także wzmocnieniem jego pozycji na globalnym rynku – mówi Dawid Jakubowicz, Prezes Zarządu CIECH S.A.

Reklama

- Pierwszy reaktor IV generacji ma zostać uruchomiony w Kanadzie w 2025 roku, kolejne jednostki powstaną w USA. Jeśli proces licencjonowania w Polsce będzie przebiegał prawidłowo, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby reaktory IV generacji mogły zostać uruchomione w zakładach CIECH przed końcem dekady - mówi Rafał Kasprów, Prezes Zarządu Synthos Green Energy

Synthos Green Energy S.A. (SGE) prowadzi działalność w zakresie dekarbonizacji polskiego przemysłu i energetyki. Dwa kluczowe obszary, w których Spółka koncentruje swoją aktywność, to projekty dotyczące budowy morskich farm wiatrowych oraz energetyka jądrowa. 

Grupa CIECH realizuje ambitny plan dekarbonizacji w ramach celów strategii ESG: do 2026 roku zamierza obniżyć emisję dwutlenku węgla o ok. 33 proc. (względem 2019 roku), a w 2033 roku zaprzestać stosowania węgla w procesach produkcji energii. W najbardziej energochłonnych zakładach Grupy produkujących sodę kalcynowaną, tj. w Inowrocławiu i Janikowie, działają obecnie elektrociepłownie zasilane węglem. W najbliższych latach Grupa zamierza częściowo przejść na produkcję energii cieplnej z gazu ziemnego w zakładzie w Inowrocławiu. Energię cieplną z gazu ziemnego CIECH pozyskuje w niemieckim Stassfurcie, gdzie znajdują się zakłady produkcyjne sody i soli. Dodatkowo, w Polsce CIECH zamierza pozyskiwać energię cieplną z instalacji do termicznej obróbki odpadów, dzięki współpracy z zewnętrznymi partnerami.

 

CIECH to międzynarodowa, rozwijająca się grupa chemiczna z silną pozycją na rynkach globalnych. Jest drugim producentem sody kalcynowanej i oczyszczonej w Unii Europejskiej, największym producentem soli warzonej w Polsce, największym dostawcą krzemianów sodu w Europie, największym polskim producentem środków ochrony roślin oraz wiodącym w Polsce producentem pianek poliuretanowych. Posiada fabryki w Polsce, Niemczech i Rumunii oraz zatrudnia ponad 3 tysiące osób w całej UE.

Reklama

Od 2005 roku spółka CIECH S.A. notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, a od 2016 roku, równocześnie, na jednej z największych giełd w Europie - Börse Frankfurt. Rozwój Grupy wspiera inwestor strategiczny – Kulczyk Investments.

Jako jeden z największych polskich eksporterów, CIECH wysyła swoje towary na niemal wszystkie kontynenty. Powstają z nich artykuły niezbędne w codziennym życiu milionów ludzi na całym świecie, dlatego Grupa jest ważnym elementem wielu gałęzi gospodarki – budownictwa, motoryzacji, rolnictwa, przemysłu chemicznego, spożywczego czy farmaceutycznego.

CIECH łączy nowoczesne podejście do biznesu z dbałością o zrównoważony rozwój. Od 2020 roku jest członkiem United Nations Global Compact – największej na świecie inicjatywy skupiającej przedsiębiorstwa odpowiedzialne społecznie, środowiskowo i ekonomicznie.

Więcej informacji o Grupie CIECH można znaleźć na stronach www.ciechgroup.com oraz www.ciechdlagospodarki.pl.

Więcej informacji znajduje się na stronie www.ciechgroup.com.

Reklama

Synthos Green Energy (SGE) rozwija działalność w obszarze małych reaktorów modułowych (SMR) oraz mikro reaktorów modułowych (MMR).SGE, współpracując z liderami sektora energetyki jądrowej, sukcesywnie buduje ekspertyzę w tym obszarze i prowadzi również dalsze rozmowy w celu pozyskania atrakcyjnych technologii. W szczególności SGE jest w Polsce strategicznym i wyłącznym partnerem GE-Hitachi Nuclear Energy Americas LLC (GEH), w zakresie wdrożenia innowacyjnej technologii SMR w postaci reaktora BWRX-300. Celem prowadzonych działań jest głęboka dekarbonizacja polskiego przemysłu i energetyki oraz uczynienie z Polski europejskiego lidera rozwoju i wdrożenia technologii SMR i MMR. 

Więcej informacji znajduje się na stronie www.synthosgroup.com

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Wiadomości prasowe

Wiadomości prasowe

Wiadomości prasowe, dostarczane m.in. ze spółek giełdowych, Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych, Startup'ów oraz mikro przedsiębiorstw.


Reklama

Czytaj dalej