• Odbierz prezent
Chwilowa korekta na rynku akcji? Notowania giełdowe

Podczas dzisiejszej sesji możemy obserwować wyraźnie lepsze nastroje na rynku akcji. Co prawdopodobnie ma związek ze skoordynowanym działaniami banków centralnych, które stymulują gospodarkę w czasie paniki. Wczoraj główne indeksy w USA zamknęły się na plusie, co pomogło w dzisiejszym lepszym otwarciu sesji europejskiej. Od początku dnia to kupujący mieli przewagę. Główne indeksy w Europie zdołały dziś zamknąć się na wyraźnym plusie. Niemiecki Dax zyskał 3,7%, francuski CAC40 dodał 5%, a włoski FTSE MIB zdołał utrzymać się 1,6% na nad kreską.

Odbicie na WIG20

Co ciekawe, bardzo dobrze w tym tygodniu radziła sobie polska giełda. Indeks dwudziestu największych spółek zamknął się dziś co prawda jedynie na 1,3% plusie, niemniej w skali tygodnia zyskał on 9%,. Z kolei licząc od poniedziałkowych dołków, kurs znajduje się blisko 20% wyżej. Z jednej strony oczywiście jest to spore odbicie, niemniej biorąc pod uwagę ostatnie spadki, należy je traktować jako korektę w trendzie spadkowym. W Europie z dnia na dzień zwiększa się liczba odnotowanych nowych przypadków koronawirusa, co na pewno nie będzie wpływało dobrze na panujące nastroje. Pomimo, że WIG20 odbił od minimów z 2009 roku, niewykluczone są dalsze spadki. Patrząc na sytuację techniczną istnieje szansa na odreagowanie nawet w kierunku 1700 pkt., niemniej ustanowione w tym tygodniu minimum to prawdopodobnie jeszcze nie dołek i niewykluczone, że najbliższym czasie zobaczymy niższe poziomy. 

Notowania giełdowe

O ile sesja w Europei zakończyła się raczej pozytywnie, co może dawać nadzieje na większe odreagowanie  po ostatniej silnej przecenie, tak w USA sytuacja nie wygląda tak różowo. Po godzinie 17:30 główne indeksy w USA znajdują się pod kreską. Przecena nie jest duża ponieważ sięga około 1%, niemniej po dobrym początku sesji, to sprzedający mają przewagę. Do końca dnia jeszcze sporo czasu więc dużo może się zmienić, jednak jak wynika z najnowszych danych dotyczących rozprzestrzeniania się koronawirusa, w USA wczoraj odnotowano rekordową liczbę nowych przypadków. O ile ostatnie spadki były spowodowane głównie obawami o to co dzieje się w Europie, tak gdy większa panika przeniesie się także za ocean, niewykluczona jest kolejna fala wyprzedaży. Z drugiej jednak strony ryzyko, czy też szansa na wykonanie większej korekty po ostatnich ponad 30% spadkach jest spora. Sytuacja jest dynamiczna, dlatego też należy uważnie obserwować rynki, zmienność z pewnością będzie utrzymywać się po weekendzie na podwyższonym poziomie.

 

 


Łukasz Stefanik

Analityk Rynków Finansowych XTB. Trader obecny na rynku OTC nieprzerwanie od 2009 roku. Specjalizuje się głownie w geometrii rynkowej oraz układach opartych o liczby Fibonacciego. Transakcje i analizy Łukasza możesz śledzić na TradingDot.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk