• Odbierz prezent
Chiny zapomniały już o kryzysie związanym z pandemią koronawirusa

Poznaliśmy dzisiaj najświeższe dane dotyczące chińskiej gospodarki za czerwiec:

Wskaźnik Composite PMI w Chinach: 54,2 (poprzednio: 53,4)

Wskaźnik PMI dla przemysłu: 50,9 (prognoza: 50,4; poprzednio: 50,6)

Wskaźnik PMI dla usług: 54,4 (poprzednio: 53,6)

Co to jest wskaźnik PMI?

PMI indeks (z angielskiego Purchasing Managers Index) jest to wskaźnik obrazujący aktywność gospodarczą w danym kraju. Powstaje na podstawie wyników anonimowych ankiet, które rozsyłane są do menadżerów z całego kraju. Grupa badawcza jest bardzo miarodajna, ponieważ dotyczy wszystkich istotnych branż dla gospodarki. Do oceny PMI brane są pod uwagę między innymi: ilość nowych zamówień, poziom produkcji, koszt prowadzenia działalności gospodarczej, ciągłość dostaw oraz stan zatrudnienia. Ankietowani określają obecną sytuację w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Mają do wyboru trzy odpowiedzi: lepsza, gorsza lub taka sama. Na podstawie otrzymanych odpowiedzi powstają subindeksy branżowe, które następnie zostają skorygowane o czynniki sezonowe. W ostatnim już kroku obliczana jest z nich średnia ważona, przedstawiająca ostatecznie wynik wskaźnika PMI. Indeks ten jest wskaźnikiem wyprzedającym, dającym nam pogląd, jak może wyglądać sytuacja gospodarcza w najbliższych miesiącach. Jego wynik na poziomie 50 punktów uznawany jest za neutralny (taka sama ilość respondentów zaznaczyła w ankiecie „lepiej” oraz „gorzej”). Odczyt powyżej 50 sugeruje dobrą kondycję gospodarki, natomiast poniżej 50 pogarszającą się koniunkturę. Wynik poniżej 40 punktów oznacza kryzys gospodarczy.

PMI Chin w przeszłości

Bardzo krótko trwało załamanie na chińskim rynku spowodowane pandemią koronawirusa. Po 1-miesięcznym drastycznym spadku PMI, mamy bardzo szybki powrót do średniej utrzymującej się już od wielu lat. Podobne wyniki jak obecny prezentowane są systematycznie od drugiej połowy 2011 roku. Chińska gospodarka zaskakująco szybko zregenerowała się po pandemii koronawirusa.

Chiny - PMI 

Wykres wskaźnika PMI dla przemysłu z Chin (od 2005 roku)

Reakcja na rynku akcji w Chinach

Chińskim inwestorom dopisywały dzisiaj pozytywne nastroje, natomiast nie była to taka euforia jak w Japonii. Indeks Shanghai B-Share osiągnął wzrost o +1,07%, a Shanghai Composite zwyżkował o +0,58%. Nie zmienia to jednak faktu, że znajdują się one nadal w kilkuletnim trendzie spadkowym.

Warto również zapoznać się z innymi wskaźnikami makroekonomicznymi opublikowanymi w ostatnim czasie z różnych gospodarek świata:

USA - PKB, rynek pracy, bilans handlowy, zamówienia środków trwałych

Japonia - sprzedaż detaliczna

Niemcy i Hiszpania - inflacja CPI

USA i Kanada - rynek nieruchomości

Japonia - produkcja przemysłowa i stopa bezrobocia


Marcin Widerski

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk