• Odbierz prezent
Chiny - zamknięte giełdy zwiastują trudny rok?
Z artykułu dowiesz się:

- Jak chińskie giełdy rozpoczęły notowania w 2016 roku

- Dlaczego notowania zostały przedwcześnie zamknięte

Jaki początek roku taki cały rok? Jeśli to ma okazać się prawdą to Chińczycy nie mają dobrych perspektyw na rok 2016... choć faktycznie większość z nich Nowy Rok rozpocznie dopiero w styczniu.

 

Podczas pierwszej sesji w 2016 roku indeks CSI300 spadł o 7%. Po tak dużym obsunięciu notowania na giełdach w Szanghaju i Shenzhen zostały zawieszone i chińska giełda zakończyła dzień handlowy o 13:28 czasu lokalnego. Zamknięcie notowań w Chinach zwykle ma miejsce o 14:00. Wcześniej notowania zostały zawieszone na 15 minut, jednak, gdy to nie zatrzymało lawinowych spadków podjęto decyzję o zawieszeniu notowań, na co zezwalają najnowsze chińskie regulacje.

 

"Eksperci tłumaczą spadki zeszłotygodniowym raportem, który wykazał zmniejszanie się aktywności prywatnych małych i średnich przedsiębiorstw w Chinach. Do zniżek przyczynił się także wzrost napięcia na Bliskim Wschodzie. Na giełdach w Azji wzrosła cena ropy naftowej." - informuje PAP.

 

główny indeks Szanghajskiej giełdy - Shanghai Composite spadł o 6,85%, główny indeks giełdy w Shenzen obsunął się o 8,16%, a indeks ChiNext o 8,21%.

 

Słabo w Chinach wypadła nie tylko giełda. Dziś o godzinie 2:45 czasu polskiego poznaliśmy odczyt PMI z Chin. Wartość indeksu już od wielu miesięcy znajduje się poniżej 50. Dziś zakładano nieznaczny wzrost z poziomu 48,6 do 49,0. Odczyt na poziomie 48,2 okazał się jednak słabszy nie tylko od prognozy, ale również od poprzednio publikowanej wartości.


Jakub Wilk

Content Manager i redaktor portalu FXMAG.PL. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk