• Odbierz prezent
Chiny - zamknięte giełdy zwiastują trudny rok?
Z artykułu dowiesz się:

- Jak chińskie giełdy rozpoczęły notowania w 2016 roku

- Dlaczego notowania zostały przedwcześnie zamknięte

Jaki początek roku taki cały rok? Jeśli to ma okazać się prawdą to Chińczycy nie mają dobrych perspektyw na rok 2016... choć faktycznie większość z nich Nowy Rok rozpocznie dopiero w styczniu.

 

Podczas pierwszej sesji w 2016 roku indeks CSI300 spadł o 7%. Po tak dużym obsunięciu notowania na giełdach w Szanghaju i Shenzhen zostały zawieszone i chińska giełda zakończyła dzień handlowy o 13:28 czasu lokalnego. Zamknięcie notowań w Chinach zwykle ma miejsce o 14:00. Wcześniej notowania zostały zawieszone na 15 minut, jednak, gdy to nie zatrzymało lawinowych spadków podjęto decyzję o zawieszeniu notowań, na co zezwalają najnowsze chińskie regulacje.

 

"Eksperci tłumaczą spadki zeszłotygodniowym raportem, który wykazał zmniejszanie się aktywności prywatnych małych i średnich przedsiębiorstw w Chinach. Do zniżek przyczynił się także wzrost napięcia na Bliskim Wschodzie. Na giełdach w Azji wzrosła cena ropy naftowej." - informuje PAP.

 

główny indeks Szanghajskiej giełdy - Shanghai Composite spadł o 6,85%, główny indeks giełdy w Shenzen obsunął się o 8,16%, a indeks ChiNext o 8,21%.

 

Słabo w Chinach wypadła nie tylko giełda. Dziś o godzinie 2:45 czasu polskiego poznaliśmy odczyt PMI z Chin. Wartość indeksu już od wielu miesięcy znajduje się poniżej 50. Dziś zakładano nieznaczny wzrost z poziomu 48,6 do 49,0. Odczyt na poziomie 48,2 okazał się jednak słabszy nie tylko od prognozy, ale również od poprzednio publikowanej wartości.


Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk