• Odbierz prezent
Chiny wychodzą z kryzysu! Ale czy trwale?

Chiny odczuły wyraźną ulgę, spowodowaną załagodzeniem kryzysu handlowego w marcu. Niestety pandemia może znacząco spowolnić eksport w najbliższych tygodniach.

Powrót do normalności

Pandemia koronawirusa w Chinach spowodowała paraliż całego kraju. Na szczęście gospodarka wróciła już do normalnego funkcjonowania. Fabryki ponownie zostały otwarte i wznowiono produkcję. Zauważalnie zmniejszył się spadek eksportu i importu w marcu. Jednak to wcale nie musi być koniec problemów azjatyckiej potęgi.

Czy najgorsze już za nami?

Pomimo zdecydowanej poprawy sytuacji nadal oczekuje się znacznego zmniejszenia dostaw w nadchodzących miesiącach. Koronawrus skutecznie hamuje ożywienie w krótkim okresie, a także całkowicie zatrzymał wiele branż.

Optymistyczne dane, pesymistyczni ekonomiści

Prognozowany spadek dostaw wynosił w marcu 14%  w porównaniu do tego samego okresu w zeszłym roku. Faktyczne dane są zdecydowanie lepsze, ponieważ obniżka wyniosła jedynie 6,6% rok do roku. Mimo to główny ekonomista w Zhonghai Shengrong Capital Management powiedział: „dane dotyczące marcowego handlu powyżej oczekiwań nie oznaczają beztroskiej przyszłości”. Twierdzi on, iż nad Chinami wciąć wiszą czarne chmury, ponieważ pandemia spowodowała zatrzymanie działalności gospodarczej na całym świecie. Oczekuje również, iż dane dotyczące produktu krajowego brutto za pierwszy kwartał pokażą spadek o 8%. Poznamy je dopiero w piątek. Jeśli ma rację, będzie to pierwszy kwartalny spadek od 1992 roku. Co do tego nie ma raczej wątpliwości. Analitycy dyskutują tylko nad jego skalą. Prognozy wahają się od 2% aż do 16%.

Kolejne opublikowane dane to spadek importu o 0,9% rok do roku (oczekiwano -9,5%), a całkowita nadwyżka handlowa wyniosła 19,9 miliarda dolarów (oczekiwano 18,55 mld $)

Reakcja rynku

Chińska giełda zanotowała wzrosty w odpowiedzi na te pozytywne informacje.

Shanghai B-Share zyskał 1,37%

 shbs

Shanhai Composite 1,59%

 shc


Marcin Widerski

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk