• Sklep
  • Odbierz prezent
  • Sklep
  • Odbierz prezent
Chiny straciły już prawie 15% rezerw walutowych
Z artykułu dowiesz się:

- Jak kształtują się rezerwy walutowe Chin

- Dlaczego rezerwy Chin topnieją

Rezerwy walutowe Chin topnieją. PBOC zmuszony jest sprzedawać rezerwy walutowe, by bronić kursu waluty w obliczu odpływu kapitału i ataków spekulacyjnych. Wkrótce jednak amunicja w walce ze spekulantami może się wyczerpać.

 

W styczniu poziom rezerw walutowych Chin spadł trzeci miesiąc z rzędu. Był to jednocześnie drugi pod względem wielkości spadek (ok. 100 miliardów dolarów) w historii (w grudniu 2015 rezerwy Chin zmniejszyły się o prawie 108 miliardów dolarów). W ten sposób poziom rezerw spadł do poziomu sprzed 4 lat.

Spadek nie był tak znaczny jak przewidywali niektórzy ekonomiście i analitycy. Zarówno prognozy Barclays, jak i ankieta Reutersa zakładały spadek rezerw w rekordowej wielkości 120-130 miliardów dolarów.

 

Wykres 1. Rezerwy walutowe Chin

FXMAG forex chiny straciły już prawie 15% rezerw walutowych 1

 

Od czerwcowego szczytu, kiedy poziom rezerw wynosił niemal 4 biliony dolarów ich wartość spadła o ponad 580 miliardów, czyli blisko 15%. Pomimo tak znacznych odpływów Chiny nadal pozostają krajem z największym poziomem rezerw walutowych ze wszystkich krajów świata. Druga Japonia z prawie trzykrotnie mniejszymi rezerwami posiada ok. 1,2 miliardów dolarów rezerw.

Eksperci uważają, że władze Chin będą zacieśniać kontrolę kapitału i łatać luki w regulacjach by powstrzymać odpływ pieniędzy z gospodarki. Obecnie maksymalna wartość kapitału, jaką pojedyncza osoba może wyprowadzić poza granicę Chin to 50 tys. dolarów rocznie.


Jakub Wilk

Content Manager i redaktor portalu FXMAG.PL. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk