• Sklep
  • Odbierz prezent
Chiny pogrążą rynki wschodzące
Z artykułu dowiesz się:

- Jaki wpływ będzie miała sytuacja Chin na rynki wschodzące

- Jakimi kanałami sytuacja gospodarcza Chin przełoży się na osłabienie gospodarek wschodzących

Ogromne problemy Chin utrzymają rynki wschodzące (emerging markets) pod presją przez najbliższe 5 lat - ostrzega Goldman Sachs.

 

W raporcie zawierającym prognozy dla gospodarki Chin bank radzi klientom by Ci "dostosowali obecną ekspozycję" w aktywach rynków wschodzących.

 

"Kraj (Chiny) próbuje przejść z modelu gospodarki opartego na eksporcie i inwestycjach do bardziej zbalansowanego modelu gospodarki opartej na konsumpcji" - czytamy w raporcie Goldman Sachs. "Tak kompleksowy program reform nigdy nie został w pełni wykonany na tak dużą skalę. Transformacja, o ile do niej dojdzie, raczej nie przebiegnie gładko".

Oznacza to, że Chiny będę źródłem podwyższonej zmienności na rynkach nie tylko w tym roku, ale i w następnych pięciu latach. Najsilniej narażone na wszelkie konsekwencje będą rynki wschodzące.

 

"Gospodarki rozwinięte nie będą w 100% odporne na zmienność generowaną przez Chiny, jednak bezpośrednie i pośrednie skutki będą dla nich mniejsze; nadal jednak oczekujemy, że rynki finansowe w krajach rozwiniętych będą nadpobudliwe, tak jak to miało miejsce w sierpniu ubiegłego roku i na początku roku 2016".

 

Deprecjacja renminbi

Tym czym rynki wschodzące powinny się najbardziej przejmować jest waluta Chin. Państwo Środka najprawdopodobniej będzie konsekwentnie deprecjonować swoją walutę w najbliższych latach. Bank prognozuje, że yuan osłabi się o około 10-20% w przeciągu 2 najbliższych lat.

"Trwała deprecjacja renminbi przez Chiny pociągnie w dół waluty gospodarek wschodzących" - stwierdza raport banku. To przyczyni się do wzrostu zadłużenia tych gospodarek, ze względu na to, że ich dług jest głównie denominowany w dolarach.

 

Chiński popyt na surowce

"Rynki wschodzące są również bardziej zależne od chińskiego popytu na surowce związane z przemysłem i budownictwem, w związku z tym, że oczekujemy osłabienia wzrostu w tych sektorach, zmniejszą się również przychody eksporterów" - dodaje Goldman Sachs.

 

Źródło informacji: CNBC


Jakub Wilk

Content Manager i redaktor portalu FXMAG.PL. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk