• Sklep
  • Odbierz prezent
  • Sklep
  • Odbierz prezent
easyMarkets
Z artykułu dowiesz się:

- Jak wygląda obecna sytuacja w Chinach na rynku miedzi

Czterech przedsiębiorców zajmujących się rynkiem miedzi, w tym dwóch z państwowych chińskich hut powiedziało, że Chiny oczekują w najbliższym czasie podniesienia poziomu wielkości eksportu miedzi, który obecnie jest bardzo małe. Wielkość rafinowanej miedzi z Chin wynosi obecnie około 10.000 ton w pierwszych dwóch miesiącach 2016 roku, a w 2015 roku jej poziom oscylował wokół 17.000.

 

Jeśli dojdzie do zwiększenia eksportu, może to być poważny wstrząs dla producentów i inwestorów tego metalu na całym świecie - w szczególności dlatego, że obecnie znajdujemy się w okresie, w którym tradycyjnie bywało największe zapotrzebowania na miedź w Chinach, w państwie, które jest największym na świecie konsumentem tego metalu.

Będzie to również kolejna oznaka, że chińska gospodarka nadal zmaga się z poważnymi problemami. Niektóre sektory, które kupują miedź - takie jak budownictwo i przemysł - zostały nim dotknięte szczególnie mocno, w ciągu ostatnich kilku lat.

 

Handlowcy i analitycy w Chinach  mówią o silnym spowolnieniu w budownictwie i w przemyśle elektronicznym, które to stłumiło popyt na miedź rafinowaną, produkowaną w ogromnej branży hutniczej w czasie, gdy kraj tonie już pomału w tym metalu.

Chińskie zużycie miedzi jest kluczowym miernikiem wzrostu gospodarczego tego kraju, jako że metal ten tworzy podstawowy dla sieci infrastruktury, transportu wody, przewodnictwa prądu elektrycznego oraz buduje obwody w wielu maszynach.

 

"Sytuacja w hutach miedzi w Chinach jest chyba najgorsza od 20 lat. Ale oni nie chcą się do tego przyznać. Nie zdziwiłbym się w najmniejszym stopniu (jeśli Chińczycy rozpoczną rzeczywiście wzmożony eksport)," powiedział jeden z producentem miedzi w Azji.

 

Zwiększenie chińskiego eksportu oznaczałoby gwałtowny obrót w globalnych przepływach w handlu miedzią, ponieważ import rafinowanej miedzi w Chinach osiągnął swój rekord w 2015 roku.

W ciągu ostatnich 20 lat, producenci miedzi na całym świecie otworzyli nowe kopalnie i zwiększali produkcję, ponieważ wiedzieli, że Chiny pochłoną niemal każdą ilość metalu którą oni mogą wyprodukować. Było to szczególnie widoczne podczas ogromnego boomu mieszkaniowego i rozwoju komercyjnego, jaki nastąpił od 2005-2015 roku, kiedy to rząd chiński rozpoczął proces przenoszenia ludzi z obszarów wiejskich do miast. Z tego powodu Chiny mają obecnie 16 miast z ponad 5 milionami ludzi. Ale taki model gospodarki zmienił wszystko. Wiele budynków, zwłaszcza w mniejszych miastach pozostaje puste, co oznacza spadek zapotrzebowania na nowe projekty mieszkaniowe.

 

Jeżeli nic w obecnej sytuacji Chin się nie poprawi, możemy spodziewać się dalszego pogorszenia w sytuacji makroekonomicznej tego kraju.

 

Źródło: Reuters


easyMarkets

easyMarkets (wcześniej EasyForex) jest brokerem świadczącym usługi w 160 krajach. Zapewnia dostęp do ponad 175 produktów inwestycyjnych, w tym: walut, towarów i opcji. easyMarkets posiada licencję cypryjską - CySEC (ważną na terenie całej UE na mocy dyrektywy MIFiD) oraz australijską - ASIC.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk