• Sklep
  • Odbierz prezent
  • Sklep
  • Odbierz prezent
Chiny kolos na glinianych nogach?
Z artykułu dowiesz się:

-Jaki wpływ na globalne rynki mają Chiny
-Dlaczego sytuacja gospodarcza Chin może się pogorszyć

Chiny są kluczową gospodarką dla światowego wzrostu gospodarczego. Tylko na przestrzeni ostatnich 15 lat produkt krajowy brutto Chin wyrażony w cenach bieżących urósł niemal dziesięciokrotnie. Skala wzrostu gospodarki chińskiej jest bezprecedensowa, tym bardziej jeśli weźmiemy pod uwagę rozmiar tego kraju i liczbę jego ludności.

 

Chiny są drugą największą gospodarką świata po Stanach Zjednoczonych, a jeśli uwzględnić parytet siły nabywczej są według różnych źródeł gospodarką numer 1 lub 2, tyle że z uwzględnieniem wspólnego rynku całej Unii Europejskiej!

 

Bez wątpienia mamy do czynienia z kolosem, ale sam rozmiar PKB niewiele nam mówi o wpływie na otaczającą nas rzeczywistość. W tym celu można przytoczyć kilka innych liczb: Chiny odpowiadają za 54% światowej konsumpcji aluminium, 50% niklu, 48% miedzi, 46% cynku i 44% rudy żelaza. Gdyby nie Państwo Środka to światowy popyt na metale przemysłowe znajdowałby się na poziomach z ubiegłego stulecia. Spowolnienie gospodarki Chin w ostatnich latach bezpośrednio odpowiada za bessę na rynku surowców i tylko większa konsumpcja tego kraju może uratować ceny wyżej wymienionych metali. [...]

Artykuł jest dostępny dla czytelników magazynu FXMAG.

Chcesz uzyskać dostęp do artykułu?


Mateusz Adamkiewicz

Trader kontraktów terminowych na światowe indeksy giełdowe. Na rynkach finansowych nieprzerwanie od 2008 roku.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk