• Sklep
  • Odbierz prezent
  • Sklep
  • Odbierz prezent
Chiny blokują airdropy i ostrzegają przed bańkami spekulacyjnymi

Chiński Bank Ludowy (PBoC), pełniący funkcję banku centralnego Chin, opublikował we wtorek 6 listopada oficjalne ostrzeżenie przed inwestowaniem w usługi i produkty powiązane z technologią blockchain oraz walutami cyfrowymi, które wg PBoC mają jednoznaczny charakter baniek spekulacyjnych. Ostrzeżenie pojawiło się tuż po kolejnym zaostrzeniu kontroli nad emisją tokenów podczas ICO i w tzw. airdropach.

 

Chiński Bank Ludowy opublikował ostrzeżenie zatytułowane „Co technologia blockchain może, a czego nie?”. W tekście można przeczytać m.in.:

„Obecnie istnieje jedynie kilka projektów opartych o technologię blockchain, które przynoszą realne korzyści społeczne. Oprócz niskiej wydajności technologicznej sieci opartych o blockchain, kolejnymi problemami są ograniczenia funkcji ekonomicznych, jakie mogą pełnić. Rozwój tej technologii powinien być oparty na ciągłych badaniach i eksperymentach. Na ich podstawie powinno dojść do racjonalnej oceny do czego technologia blockchain może zostać wykorzystana, a do czego nie.”

 

Dokument dostrzega zagrożenie w zbyt szerokim zastosowaniu blockchain, które może prowadzić do powstawania swoistych baniek spekulacyjnych, napędzanych przez rynkową euforię i niezrozumienie technologii przez inwestorów. Jako dość oczywisty przykład bańki spekulacyjnej Bank Ludowy Chin podaje aktualną sytuację na rynku kryptowalut, która miała swój punkt kulminacyjny na przełomie grudnia 2017 r. i stycznia 2018 r.

Czytaj także: Krypto-wojny ciąg dalszy: Chiny całkowicie zablokują zagraniczne giełdy kryptowalut

Chińscy regulatorzy rynków finansowych podjęli kroki w celu permanentnego zablokowania dostępu do 124 zagranicznych giełd kryptowalut dla wszystkich użytkowników sieci na terenie Chin. W Państwie Środka trwa zmasowana kampania, mająca na celu walkę ze znajdującą się poza rządową kontrolą branżą wal.. Czytaj
Krypto-wojny ciąg dalszy: Chiny całkowicie zablokują zagraniczne giełdy kryptowalut

 

2 listopada Chiński Bank Ludowy zapowiedział również zwiększenie kontroli nad tzw. airdropami (darowiznami tokenów), które wg banku są sposobem na obejście zakazu ICO, który obowiązuje w Chinach.

Dla przypomnienia: od 4 września 2017 r. sprzedaż tokenów w ramach ICO jest zakazana na terenie Chin, zaś od 9 września zapowiedziano zakaz prowadzenia działalności polegającej na oferowaniu usług związanych z obrotem kryptowalutami, co doprowadziło do emigracji lub likwidacji większości chińskich giełd kryptowalut.

Od stycznia 2018 r. Bank Ludowy Chin oficjalnie blokuje wszystkie strony internetowe związane kryptowalutami na terenie Chin, jednak blokada wciąż nie jest całkowicie szczelna.

Czytaj także: Czy Bitcoin jest zagrożony ze strony Chin?

Bitcoin (BTC) powstał po to, aby pełnić rolę alternatywy dla tradycyjnej bankowości, dawać możliwość ucieczki przed inflacją walut narodowych oraz schronienie przed kryzysami ekonomicznymi. Jego zdecentralizowana struktura miała zapewnić wszystkim użytkownikom sieci równe prawa, bodźce do dbania o .. Czytaj
Czy Bitcoin jest zagrożony ze strony Chin?

 


Dariusz Dziduch

Project Manager FXMAG, prowadzący program satyryczno-edukacyjny "O kryptowalutach". Nietuzinkowy promotor technologii blockchain oraz walut cyfrowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk