• Odbierz prezent
Chińskie restrykcje doprowadziły do zamknięcia puli wydobywczej Ethereum Sparkpool
fot. freepik.com

Kolejny rozdział w sporze Chiny kontra kryptowaluty

Ostatni tydzień był dla rynku kryptowalut niczym przejażdżka kolejką górską, a to wszystko za sprawą kolejnych wiadomości płynących z Chin. Bitcoin i główne altcoiny zdążyły odrobić znaczną część strat, wynikających z chińskiego zakazu transakcji z 24 września, po czym w poniedziałek ich notowania ponownie zanurkowały. W rezultacie mieliśmy do czynienia z konsolidacją wewnątrz dużego klina spadkowego, który BTC formował od początku września. Rynki kryptowalutowe w większości wchłonęły podaż wynikającą z serii kolejnych negatywnych wiadomości, które rozpoczęły się wraz z zamieszaniem wokół Evergrande. Może to oznaczać, że inwestorzy długoterminowi wykorzystują spadki do akumulacji. Indeks Crypto Fear & Greed Index waha się nieco powyżej 20 punktów, co wskazuje na skrajny strach wśród inwestorów

Chiny wielokrotnie już w przeszłości uderzały w kryptowaluty, co prawie zawsze wywoływało krótkotrwałe spadki. Zazwyczaj jednak rynek szybko odreagowywał i powracał do wzrostów. Długoterminowe dane on – chain pozostają pozytywne, wskazując, że obecne spadki mogą być okazją do kupna. Kapitalizacja rynkowa Bitcoina spadła w okolice 800 mld dolarów. Dominacja BTC na rynku wzrosła jednak do 43 proc, jako że większość altcoinów ucierpiała jeszcze bardziej. W ciągu ostatniego tygodnia pojawiły się jednak także pozytywne wiadomości dla rynku. Jedną z nich jest ogłoszenie przez Twittera możliwości nagradzania innych użytkowników "napiwkami" w BTC.

Chińskie restrykcje doprowadziły do zamknięcia puli wydobywczej Ethereum Sparkpool

Pula wydobywcza (ang. mining pool) ETH Sparkpool zakończyła swoją działalność w Chinach z dniem 30 września. Sparkpool, z siedzibą w Hangzhou, jest drugim co do wielkości polem wydobywczym Ethereum, odpowiedzialnym za ponad 20 proc. całkowitego hash rate sieci. Cena ETH tymczasem ponownie odbiła się od poziomu 3100 dolarów i na wykresie nadal walczy o ruch do górnego poziomu oporu w formacji klina.

Ripple uruchomi fundusz NFT o wartości 250 mln dolarów

Bank Centralny Bhutanu współpracuje z Ripple w celu pilotażowego wprowadzenia cyfrowej waluty. Ripple Labs tym samym umożliwi Bhutanowi korzystanie z prywatnego rozwiązania CBDC, które pozwala na większą kontrolę nad emisją, zarządzaniem, prywatnością i walidacją niż publiczny blockchain. To jednak nie koniec dobrych wiadomości dla Ripple, które ogłosiło otwarcie nowego funduszu o wartości 250 mln dolarów. Jego celem jest wsparcie budowy projektów tokenów niezbywalnych (NFT) na sieci XRP.

Partnerstwo Cardano z ChainLink

Miniony weekend był bardzo ważny dla społeczności Cardano (ADA), w związku z organizowanym wydarzeniem Cardano Summit 2021. InputOutput (IOKH), firma technologiczna stojąca za Cardano, ogłosiła strategiczne partnerstwo z Chainlink (LINK). W ramach partnerstwa Cardano zintegruje wyrocznie Chainlink, aby wesprzeć programistów, którzy przygotowują się do rozpoczęcia budowy inteligentnych kontraktów dla zdecentralizowanych aplikacji finansowych (DeFi). Szczyt przyniósł także kilka innych ogłoszeń i strategicznych umów partnerskich pomiędzy Cardano i innymi podmiotami. Ważnym wydarzeniem było nawiązanie współpracy z jedną z największych firm telekomunikacyjnych w USA – DISH Telecom Services, znajdującej się na liście Fortune 500 i posiadającej łącznie ponad 19 mln klientów.

Komentarz opracował: Lukas Enzersdorfer – Konrad, CPO Bitpanda

Niniejszy materiał jest jedynie komentarzem do sytuacji rynkowej i nie stanowi analizy finansowej ani rekomendacji.


Bitpanda

Bitpanda została założona w 2014 roku w Wiedniu. Stworzyliśmy ją, aby umożliwić inwestowanie każdemu. Od początku naszym celem było przedefiniowanie znaczenia słowa „inwestowanie” poprzez tworzenie łatwych w użyciu produktów finansowych, które dostępne będą dla każdego. Autora możesz obserwować na LINKEDIN | FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk