• Sklep
  • Odbierz prezent
Makroekonomia
Z artykułu dowiesz się:

- Jak rosną w siłę chińskie giełdy

Obrót towarami na giełdach Dalian Commodity Exchange i Shanghai Futures Exchange wzrósł do ponad 1 miliarda kontraktów w ubiegłym roku, jak wynika z informacji Światowej Federacji Giełd (WFE). Handel w Dalian wzrósł o 45%, a w Szanghaju o 25% w 2015 roku.

Centrum światowego handlu towarami przesuwa się na wschód, co widać po wielkości wolumenu na giełdach w Chinach, największego światowego konsumenta oraz użytkownika surowców. Handel nabrał tempa w ubiegłym roku, odkąd przybyło na rynku inwestorów detalicznych oraz lokalnych funduszy hedgingowych.

 

Kierunek: wschód

 

Obrót towarami w regionie Azji i Pacyfiku wzrósł o 55% w ubiegłym roku, w porównaniu do 9% w 2014 roku i 16% w 2013roku, według danych z WFE. Dla porównania wzrost na CME Group wyniósł 17%, a na londyńskiej giełdzie metali odnotowano spadek o 4% w 2015 roku. Na całym świecie wzrost wyniósł 26%, a ukazując to w liczbach poziom ten wyniósł 4,3 miliarda kontraktów.

 Według WFE, Dalian Commodity Exchange zdublowała Shanghai Futures Exchange pod względem liczby kontraktów na rudę żelaza w rankingu największych giełd na świecie, a jeśli chodzi o samą soję to wyprzedziła ją o 41%.

 

Wartość handlu

 

Wartość kontraktów notowanych na giełdach w Dalian i w Szanghaju była mniejsza niż na CME Group lub LME. Na CME Group dokonano największych transakcji na instrumentach pochodnych o wartości ponad 41 trylionów dolarów amerykańskich.

Londyńska WFE, która zrzesza 200 giełd, przeprowadziła ankietę na 47 członkach.  W sumie w ubiegłym roku było notowanych ponad 23,4 miliarda kontraktów na instrumenty pochodne. Jest to wynik o 12% większy niż w roku poprzednim. Obroty instrumentów towarowo-pochodnych wzrosły o 26% do 4,3 mld kontraktów.

Źródło informacji: bloomberg


Bartosz Zając

Trader rynku Forex. Swój handel opiera głownie na analizie technicznej, ze szczególnym uwzględnieniem formacji świecowych i poziomów S/R.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk