• Odbierz prezent
Chiński rząd chce zakazać kopania kryptowalut

Chińska Narodowa Komisja Rozwoju i Reform (NDRC) przygotowała plan, na mocy którego może dojść do całkowitej delegalizacji kopania kryptowalut na terenie kraju, jak informuje agencja prasowa Reuters. Jest to o tyle istotne, że aktualnie dominująca część kopalni pracuje właśnie na terenie Chin.

 

Rządowa komisja w poniedziałek 8 kwietnia poinformowała m.in. o planach delegalizacji kopania kryptowalut na terenie Chin, ze względu na niekompatybilność z państwowymi regulacjami, wysoki pobór energii elektrycznej, a także zwiększanie emisji gazów cieplarnianych. Publiczne konsultacje dotyczące planów zakazu wydobycia kryptowalut będą trwały do 7 maja.

Potencjalne wprowadzenie całkowitego zakazu kopania kryptowalut na terenie Chin może doprowadzić do gwałtownego spadku mocy obliczeniowej w sieciach kryptowalut Proof of Work, w tym głównie BTC. W dłuższej perspektywie przyczyni się jednak do zwiększenia stopnia geograficznego rozproszenia wydobycia i będzie korzystne dla takich krajów jak m.in. Kanada, Islandia, czy Tajlandia, w których stawki za energię elektryczną mogą konkurować z chińskimi.

Ok. 75% mocy obliczeniowej (ang. hashrate) sieci bitcoina (BTC) pochodzi z chińskich pooli miningowych, co pozwala stwierdzić że dominująca część koparek pracuje właśnie na terenie Chin. Jest to spowodowane niskimi cenami energii elektrycznej (będącymi skutkiem m.in. dużych nadwyżek w sieci), a także produkcją koparek „na miejscu” - najwięksi producenci koparek, jak i samych chipów pochodzą właśnie z Chin (Bitmain, Innosilicon, TSMC).

 

Warto przypomnieć, że o ile chińskie władze dotychczas otwarcie nie sprzeciwiały się kopaniu kryptowalut, o tyle od września 2017 r. Ludowy Bank Chin zakazał przeprowadzania sprzedaży tokenów w ramach ICO na terenie całego kraju, zaś kilka dni później zapowiedziano całkowitą delegalizację działalności giełd kryptowalut na terenie Chin, co zmusiło największe platformy, takie jak Binance, czy OKEx do emigracji. Od stycznia 2018 r. zapowiedziano również całkowitą blokadę stron udostępniających handel kryptowalutami.

Czytaj także: Czy Bitcoin jest zagrożony ze strony Chin?

Bitcoin (BTC) powstał po to, aby pełnić rolę alternatywy dla tradycyjnej bankowości, dawać możliwość ucieczki przed inflacją walut narodowych oraz schronienie przed kryzysami ekonomicznymi. Jego zdecentralizowana struktura miała zapewnić wszystkim użytkownikom sieci równe prawa, bodźce do dbania o .. Czytaj
Czy Bitcoin jest zagrożony ze strony Chin?

 

Notowania: BITCOIN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/BTCUSD/

Darek Dziduch

Project Manager portalu FXMAG, prowadzący programy "Kurs bitcoina od zera", czy satyryczno-edukacyjny "Spółki czy spod lady". Edukuje w zakresie kryptowalut, promuje inwestycje ESG i śledzi nadużycia na rynkach finansowych. Zainteresowania rynkowe łączy z wiedzą z zakresu psychologii inwestowania, którą przemyca do swoich tekstów i nagrań

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk