• Odbierz prezent
Chiński PayPal, Ant Group zamierza przebić IPO Saudi Aramco. Największe IPO świata już w listopadzie!

Ant Group ma szansę przebić zeszłoroczne IPO Saudi Aramco i zostać największym debiutem giełdowym w historii międzynarodowych rynków finansowych. Bariera do pokonania to 29 miliardów dolarów zebranych przez Saudyjczyków. Ant już pierwszego dnia handlu celuje w 35 mld.

Debiut chińskiego potentata finansowego sprawił, że lokalni brokerzy nie nadążają z otwieraniem rachunków maklerskich dla zainteresowanych klientów. Na IPO szykuje się także zagranica. Popyt na dolara hongkońskiego jest obecnie najwyższy od czasu ostatniego kryzysu finansowego z przed dwunastu lat.

Chiński PayPal, Ant Group zamierza przebić IPO Saudi Aramco. Największe IPO świata już w listopadzie! - 1

Lokalni brokerzy są tak pewni dobrego startu, że umożliwiają postawienie na niego z dwudziestokrotną dźwignią. Hongkończycy, aby kupić akcje o wartości 100 000 HKD, potrzebują depozytu w wysokości jedynie 5000 HKD wartości całej pozycji. To oznacza, że maklerzy nie spodziewają się w trakcie otwarcia spadku większego niż 5%.

Patrząc na wyniki i potencjał spółki naprawdę trudno się temu dziwić. Ant Group to część biznesu wydzielona z Alibaba Group Holding, czyli z chińskiego giganta e-commerce. Ant teoretycznie zajmuje się pośrednictwem finansowym przy płatnościach internetowych i mobilnych, ale...

Tak naprawdę działalność firmy wykracza dużo szerzej poza miano chińskiego PayPala. Największa część przychodów pochodzi co prawda z usługi płatności mobilnych Alipay, jednak Ant prowadzi też wiele innych komplementarnych odnóg działaności takich, jak udzielanie kredytów, prowadzenie ratingów scoringowych, pośrednictwo w sprzedaży biletów lotniczych, rezerwacji hoteli i całej masy innych tego typu przedsięwzięć.

Aplikacja Alipay jest platformą płatniczą z której każdego miesiąca korzysta ponad 711 milionów użytkowników oraz 80 milionów(!) sprzedawców – od kiosków z gazetami i straganów z warzywami, po największe globalne koncerny operujące w Azji. Sama spółka udostępniając różne produkty finansowe współpracuje z ponad dwoma tysiącami instytucji kredytowych.

To sprawia, że Ant Group już teraz znajduje się w czołówce globalnych graczy na rynku finansowym. Obecna cena udziałów spółki dwukrotnie przekracza kapitalizację amerykańskiego Citibanku i dorównuje wartości firmie Mastercard. Szacowana kapitalizacja giełdowa firmy przekracza trzysta miliardów dolarów.

Sprawdź ostatnie materiały Tomasza na jego blogu

A ciągle mówimy o spółce, która tak naprawdę jako samodzielna jednostka powstała dopiero w 2015 roku i można powiedzieć, że cały czas działa w formie dynamicznego start-upu. Potencjał do dalszego wzrostu wydaje się tu przeogromny.

Z ostatniego sprawozdania finansowego wynika, że z platformy płatniczej w ciągu 2020 roku przynajmniej raz w miesiącu skorzystało ponad 731 milionów Chińczyków, a przychody za trzy pierwsze kwartały 2020 roku wzrosły o 42% i wyniosły 17 miliardów dolarów. Z takim wynikiem Ant już teraz staje się największym graczem na rynku płatności mobilnych obsługując ponad 50% wszystkich transakcji w Chinach.

Dokładna data debiutu nie jest jeszcze znana, ale plan zakłada wejście na giełdę na początku listopada 2020 roku. Akcje Ant Group będzie można kupić już pierwszego dnia handlu poprzez giełdę w Hongkongu (ticker nie jest jeszcze znany) lub poprzez giełdę w Szanghaju (ticker: 688688). Do obu rynków dostać można się za pomocą dobrych brokerów takich, jak polskojęzyczny Lynx Broker czy amerykański Interactive Brokers.


Tomasz Trela

Jest zawodowym zarządzającym z ponad dziesięcioletnim doświadczeniem na międzynarodowych rynkach finansowych. Od 2011 do 2017 roku zarządzał hongkońskim zamkniętym funduszem inwestycyjnym, do którego należało pokaźne grono udziałowców z całego świata. W 2017 roku dla jednego z polskich domów maklerskich stworzył skierowany do klienta detalicznego autorski portfel akcyjny "Prometheus". Aktualnie jest członkiem zarządu wehikułu inwestycyjnego Hudson Hill Trust S.A., w którym opiekuje się wielomilionowym majątkiem należącym do kilkudziesięciu akcjonariuszy z Polski i z zagranicy. Od 2019 roku pełni również funkcję CEO amerykańskiego funduszu inwestycyjnego Dog Eat Dog Venture Capital LLC, w ramach którego prowadzi, m.in. należącą do niego brytyjską butikową spółkę consultingową Hudson Hill Associates Ltd. oraz edukacyjną odnogę amerykańskiej firmy doradczej Two Sigma Advisors LLC. W wolnych chwilach tworzy i rozwija bloga edukacyjnego, na którym dzieli się swoją wiedzą związaną z inwestowaniem na zagranicznych rynkach finansowych: www.tradingforaliving.pl      

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk