• Odbierz prezent
Chińska gospodarka zwalnia. Czy dzisiejsze NFP zaskoczy?

Aktywność w chińskich fabrykach spadła najmocniej od trzech lat - wynika z opublikowanego dziś wskaźnika Caixin PMI dla sektora przemysłowego.


Indeks Caixin PMI dla przemysłu spadł w styczniu do 48,3 pkt. z 49,7 w poprzednim miesiącu. Konsensus rynkowy zakładał publikację na poziomie 49,5 pkt.. Był to drugi z rzędu miesiąc spadku w sektorze przemysłowym i najsłabszy odczyt PMI od lutego 2016 r. Na tak istotne pogorszenie sytuacji wpłynął spadek produkcji, nowych zamówień i zatrudnienia. Tymczasem sprzedaż eksportowa wzrosła po raz pierwszy od dziesięciu miesięcy ze względu na postępy w rozmowach chińsko-amerykańskich. Nawet niektóre firmy planują sprzedaż nowych produktów oraz swoją ekspansję.


Być może najgorsze już jest zatem za nami i obecnie obserwujemy przesilenie w negatywnym sentymencie. Są również szanse, że Chiny uruchomią więcej środków fiskalnych i monetarnych dla wsparcia koniunktury.


Dziś jednak wydarzeniem dnia będą dane z amerykańskiego rynku pracy - NFP, które po dobrym raporcie ADP na poziomie 213 tys. mogą również pozytywnie zaskoczyć. Niemniej jednak spoglądając na oczekiwaną zmienność dla rynku walutowego podczas tego wydarzenia widać jasno, że nikt nie oczekuje tutaj wysokiej zmienności. Dane będą istotne z punktu widzenia gospodarki, ale niekoniecznie samego rynku.


Jak podaje agencja Bloomberg szacowana zmienność np. dla pary USDJPY wynosi 5,64 proc., czyli około 40 pipsów.


Warto również pamiętać o dzisiejszych danych dotyczących inflacji ze strefy euro publikowanych o godzinie 11:00. Według rynkowego konsensusu ceny w eurolandzie miały wzrosnąć o 1,4 proc.

 

Notowania: USDJPY

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDJPY/

Daniel Kostecki

Główny Analityk Conotoxia Ltd. Absolwent ekonomii na Uniwersytecie Szczecińskim. Z rynkami finansowymi związany prywatnie od 2007 roku, a zawodowo od 2010. Laureat statuetki FxCuffs w kategorii Blog Roku oraz Osobowość Roku. Autor niezliczonej ilości komentarzy i analiz dotyczących sytuacji na rynkach finansowych oraz gość ogólnopolskich stacji telewizyjnych, prasy oraz radia.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk