• Odbierz prezent
Chińska gospodarka w 2021 r. i jej perspektywy na kolejne lata – raport Millenium [dynamika PKB, wzrost gospodarczy Chin, rynek mieszkaniowy]
fot. freepik.com

Po tym jak na przełomie 2019 i 2020 r. wybuchła w Chinach pandemia COVID-19 gospodarka ta już w 2020 r. odrobiła straty w PKB, dzięki opanowaniu transmisji koronawirusa i silnemu popytowi zagranicznemu. Szybki wzrost utrzymał się także w I poł. 2021 r., lecz okres lipiec-grudzień przyniósł znaczące spowolnienie. W 3Q 2021 r.

PKB w Chinach wzrósł tylko o 4,9% r/r (+0,2% kw/kw), do czego przyczyniły się miejscowe wzrosty zachorowań na COVID-19, słabsze nastroje konsumentów oraz pogorszenie koniunktury w ważnym dla Chin sektorze nieruchomości. Nałożył się na wolniejszy wzrost popytu z zagranicy, po silnej ekspansji eksportu w poprzedzających kwartałach, a także lokalne braki energii elektrycznej dla przemysłu i reformy m.in. rynku pracy. Wpływ tych czynników nie wygasł w 4Q 2021, jednak dzięki dobrym wynikom w I poł. 2021 r. PKB w całym 2021 r. wzrósł o ok. 8,0%.

Chińska gospodarka w 2021 r. i jej perspektywy na kolejne lata – raport Millenium - 1

Napływ nowych danych sygnalizuje, że w 2022 r. wzrost gospodarczy w Państwie Środka wyhamuje (według OECD do 5,1% r/r)

Oczekiwania te uzasadnia wolniejszy niż w I poł. 2021 r. wzrost popytu z zagranicy po jego częściowym nasyceniu w 2020 i 2021 r. Nastroje konsumenckie najpewniej także nie poprawią się względem I poł. 2021 r., biorąc pod uwagę prawdopodobne kolejne lokalne ogniska COVID-19 i utrzymanie polityki zdecydowanych działań przeciwepidemicznych. Zaburzenia produkcji i niedobory energii elektrycznej dla przemysłu jednak stopniowo zmniejszają się, a sytuacja na rynku nieruchomości powinna się normalizować. Kondycja tego sektora oprócz pandemii COVID-19 stanowi obecnie największe źródło niepewności dla chińskiej gospodarki. W 3Q 2021 r. powierzchnia sprzedanych mieszkań była o ok. 15% niższa niż przed rokiem. Wpływało na pogłębienie problemów zadłużeniowych chińskich deweloperów, a część z nich pod koniec 2021 r. nie uregulowała swoich zobowiązań.

Chińska gospodarka w 2021 r. i jej perspektywy na kolejne lata – raport Millenium - 2

Władze chińskie wyrażają jednak chęć przeciwdziałania możliwemu kryzysowi zadłużeniowemu w sektorze

(m.in. Ludowy Bank Chin obniżył w grudniu 2021 r. stopę rezerw obowiązkowych dla większości banków zwiększając możliwość kreacji kredytu), stąd na ten moment nie zakładamy w naszym podstawowym scenariuszu makroekonomicznym na 2022 r. bankructw chińskich deweloperów i niekontrolowanego załamania rynku nieruchomości. Hamowanie gospodarki chińskiej, drugiej największej na świecie, znajduje swoje odzwierciedlenie w skali globalnej wymiany handlowej, co także w 2022 r. będzie oddziaływało stabilizująco na ceny surowców, których Chiny są bardzo dużym importerem.

Chińska gospodarka w 2021 r. i jej perspektywy na kolejne lata – raport Millenium - 3

Pobierz raport


Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego. Autora możesz obserwować na LINKEDIN FACEBOOK TWITTER

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk