• Sklep
  • Odbierz prezent
gospodarka chin
Z artykułu dowiesz się:

- Jak wypadły dzisiejsze odczyty danych makroekonomicznych z gospodarki Chin

Dziś w nocy poznaliśmy szereg danych dotyczących gospodarki Chin , a kluczowe z nich to dane dotyczące wzrostu PKB i wielkości produkcji przemysłowej.

 

Chińska gospodarka zwalnia, nie da się ukryć. Tempo wzrostu PKB jest obecnie o 3 punkty procentowe niższe niż jeszcze pięć lat temu. Mimo wszystko cały czas pozostaje na poziomie, o którym znacząca większość gospodarek może tylko pomarzyć (oczywiście bazując na oficjalnych danych, a te często poddawane są w wątpliwość).

Tempo przyrostu PKB w I kwartale bieżącego roku zgodnie z prognozami wyniosło 6,7% (w ujęciu rocznym), co oznacza czwarty z rzędu kwartalny spadek dynamiki PKB o 0,1 punktu procentowego.

 

Roczna dynamika PKB

FXMAG forex chińska gospodarka nadal z wciśniętym hamulcem 1

 

Pozytywnym sygnałem jest fakt przyspieszenia dynamiki wzrostu produkcji przemysłowej. Wartość produkcji przemysłowej w marcu zwiększyła się o 6,8% (w ujęciu rocznym). Prognozy zakładały, że roczna dynamika wzrostu produkcji zwiększy się w porównaniu do lutego z 5,4% to 5,9%. Z tego względu tak dobre dane mają bardzo pozytywny wydźwięk. Dodatkowo była to największa odnotowana dynamika wzrostu produkcji od czerwca ubiegłego roku.


Jakub Wilk

Content Manager i redaktor portalu FXMAG.PL. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk