• Odbierz prezent
Chińczycy na Wall Street

Liczba debiutujących spółek z Państwa Środka na nowojorskich parkietach z każdym kolejnym rokiem się rozrasta. Nie ma ostatnio miesiąca, aby na NYSE/NASDAQ nie zawitała nowa firma z azjatyckim paszportem. Młode spółki chińskie, potrzebujące gotówki na dalszy rozwój, ochoczo sprzedają swoje akcje amerykańskim inwestorom, którzy znów chętnie kupują udziały w firmach o dużym potencjale wzrostu. Niektóre ze spółek bardzo dobrze radzą sobie i są chętnie handlowane, inne wręcz przeciwnie - zaginęły w giełdowym peletonie. Azjatyckie spółki chętniej wybierają rynek amerykański, niż lokalną giełdę w Szanghaju i to wszystko w wirze toczącej się wojny handlowej między Pekinem i Waszyngtonem. Przyjrzymy się ciekawszym debiutom z ostatnich kilkunastu miesięcy.

 

Tabela 1 chińskie spółki

Technologia jest modna.

Czytelnicy zainteresowani rynkiem zza oceanu doskonale kojarzą loga gigantów takich jak Alibaba (NYSE: BABA) czy Baidu, Inc. (Nasdaq: BIDU). Na giełdach NYSE/NASDAQ są notowane 163 chińskie firmy (patrz Top20). Tuż obok nich, na wspomnianej liście debiutów przeważają spółki z sektora technologicznego o stosunkowo młodej i krótkiej historii, które opierają biznesy na platformach internetowych czy aplikacjach mobilnych, z których Chińczycy nałogowo korzystają. Niemniej jednak niektóre z nich, mimo młodego wieku, już działają na bardzo dużą skalę na macierzystym terenie, obsługując dziesiątki milionów użytkowników czy setki milionów transakcji.

Aby lepiej zrozumieć popularność giełdy amerykańskiej wśród chińskich przedsiębiorstw, która rośnie lawinowo z roku na rok, należy wyjaśnić genezę samego procesu dopuszczenia ich do obrotu giełdowego. Firmy z Azji dokonują wyboru niejako z konieczności, tymczasem Nasdaq, bo to na nim jest notowana większość chińskich spółek, nie protestuje. Inwestorzy z Chin są mocno zawiedzeni faktem, że macierzyste firmy wybierają rynek w Stanach Zjednoczonych, jednak za takim ruchem przemawiają głównie chińskie skomplikowane procedury czy rygorystyczne standardy dotyczące finansów spółki. W dodatku agencje regulacyjne nieustannie zmieniają przepisy, zamiast pozwolić zadecydować o tym rynkowi. Partia rządząca w Chinach trzyma silną ręką chiński rynek pod kontrolą, proces IPO jest określany jako 'tortura', toteż chińskie start-up'y, którym daleko do spełnienia lokalnych wymogów, „wyciągają” rękę po amerykańskie dolary, ponieważ amerykańskie przepisy są łatwiejsze do spełnienia i nie ma wymogu wykazywania dochodów (w dodatku za min 2 lata i to w określonej wysokości jak ma to miejsce w Chinach). Kto pierwszy ten lepszy, póki trwa hossa w Stanach i są chętni kupić akcje. Lokalna konkurencja nie śpi, nikt nie chce być drugi.

Apogeum zainteresowania oraz obrotu na rynku chińskimi wynalazkami przypadło na okres wiosenny bieżącego roku, kiedy rozpędzony peleton mandaryńskich przedsiębiorstw przodował w zestawieniach na Wall Street pod kątem wzrostów cen akcji w skali dnia czy tygodnia oraz obrotów handlowych na tych papierach. Jedne firmy rosły zasłużenie publikując dobre wyniki (często pierwsze już jako spółka publiczna) kwartalne, które rynek przyjął z zadowoleniem, inne znów rosły jakby na fali radości z wyników tych pierwszych. W skutek euforii doszło do nadmuchania balona, w którym spakowano chińską śmietankę młodych, głodnych sukcesu firm. Załapały się także te, które wcześniej wypadły na głęboki margines zainteresowania amerykańskich inwestorów (Sea Limited, Sogou). Charlie Munger, który wskazał na chińczyków podczas dorocznego spotkania akcjonariuszy Berkshire Hathaway, Inc. (NYSE: BRK.A, NYSE: BRK.B), najpewniej przyczynił się znacznie do wzmożonego zainteresowania inwestorów w tym temacie. Otrzeźwienie przyszło w lipcu i sierpniu.

Artykuł jest dostępny dla czytelników magazynu FXMAG.

Chcesz uzyskać dostęp do artykułu?


Patryk Chyła

Remote trader, specjalizuje się w segmencie akcji amerykańskich. Prowadzi tematyczną grupę o giełdach i inwestowaniu 'Mechanika Rynku' na Facebook (facebook.com/groups/mechanikarynku/)

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk