• Odbierz prezent
Cherrypick Games koncentruje się na produkcjach o globalnym potencjale!

Blisko 5,3 mln zł przychodów netto ze sprzedaży wypracowało w 2019 roku Cherrypick Games, notowany na NewConnect producent gier mobilnych. W minionym roku studio dochodziło swoich należności przed helsińskim Trybunałem Arbitrażowym, w związku z odzyskaniem środków ze sprzedaż autorskiej gry – My Hospital. Spółka pracowała także nad systemem Cherrystream, którego rolą jest umożliwienie w grach interakcji pomiędzy developerem, streamerem, a publicznością. Poprzez aktualizację – My Spa Resort – tytuł zanotował wzrosty na najważniejszych rynkach. W 2020 roku Cherrypick Games skoncentruje się na produktach o globalnym potencjale. Spółka pracuje już m.in. nad autorską wersję gry Solitaire, czyli popularnego pasjansa. W tegorocznym planie wydawniczym, jest także premiera gry Crime Stories.

- Miniony rok był dla nas czasem szczególnych wyzwań, ale także wielu pouczających i dających cenne kierunkowskazy doświadczeń, które w mądry sposób będziemy chcieli wykorzystać w nadchodzących miesiącach. W 2019 roku sporo czasu poświęciliśmy na dochodzenie naszych należności z tytułu sprzedaży naszej gry – My Hospital – przed Trybunałem Arbitrażowym w Helsinkach. Ze względu na obowiązującą nas poufność nie możemy podzielić się szczegółami tego sporu. Jest on jednak widoczny w naszym sprawozdaniu finansowym, w którym ujęto na koniec 2019 roku odpisy aktualizujące należności oraz ich dyskonta w kwocie 3,9 mln zł. Z tego powodu także, po raz pierwszy w historii spółki wykazaliśmy stratę netto w kwocie blisko 3 mln zł. Przychody netto ze sprzedaży w 2019 roku wyniosły prawie 5,3 mln zł – mówi Marcin Kwasnica, prezes Cherrypick Games.

Zgodnie z regulaminem postępowań arbitrażowych spółka oczekuje rozstrzygnięcia sporu w trzecim kwartale 2020 roku.

Przez wiele miesięcy zespół Cherrypick Games realizował oparty na inteligentnych rozwiązaniach, autorski systemu Cherrystream. Jego rolą jest wsparcie powstawania gier, tak aby umożliwić interakcję pomiędzy developerem, streamerem, a publicznością. – Cherrystream to serwis w pełni niezależny od platform streamingowych. Realizowaliśmy go dzięki dofinansowaniu z NCBiR. Planujemy oddać w pełni funkcjonalny system pierwszemu klientowi pod koniec drugiego kwartału 2020 roku. Prowadzimy już rozmowy z wydawcami gier, którzy wykazują zainteresowanie tym rozwiązaniem oraz z inwestorami i firmami technologicznymi – dodaje Marcin Kwaśnica.

W minionym roku na kluczowych rynkach studio odnotowało wzrosty gry – My Spa Resort. W tym czasie zespół dokonał kilku aktualizacji tytułu, co przełożyło się na poprawę głównych wskaźników gry (dzienne przychody na aktywnego gracza oraz retencja). Tytuł od dnia premiery został pobrany ponad 2,5 miliona razy i przyniósł Cherrypick Games ponad 3 mln zł przychodów.

Z powodu zmian w otoczeniu biznesowym oraz prawnym w 2019 roku, spółka odłożyła w czasie plany debiutu na głównym rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. – Nie rezygnujemy z tych planów, od dawna nasze miejsce widzimy na rynku głównym wśród liderów polskiego gamingu i dołożymy wszelkich starań, aby tam się znaleźć – informuje prezes Cherrypick Games.

W 2020 roku spółka chce poszerzyć grono odbiorców swoich gier, dlatego nowe projekty będą dedykowane zarówno do graczy płci żeńskiej jak i męskiej. Studio koncentruje się na tworzeniu gier o globalnym potencjale. Przykładem jest Solitaire, czyli popularny pasjans, nad którym od kilku miesięcy pracuje zespół Cherrypick Games. Gra w wielu różnych wersjach jest jedną z najbardziej znanych gier karcianych na świecie. Studio pracuje nad wzbogaceniem kontentu i dodatkowych funkcji autorskiej wersji gry. Projekt ma trafić na globalny rynek na przełomie drugiego i trzeciego kwartału 2020 roku. Przy jego wydaniu studio nie wyklucza współpracy z zewnętrznym partnerem.

- W 2019 roku rozwijaliśmy również autorską grę z gatunku visual novel – Crime Stories, w której także widzimy ogromny potencjał. Użytkownicy otrzymują książki z interaktywnymi historiami, ich główną autorką jest Lisa Brunette, czołowa pisarka w sektorze gier, która oprócz tradycyjnych serii książek, ma na swoim koncie także powieści z gatunku visual novel. Książki nawiązują do tych, które zajmują pierwsze miejsca na liście bestsellerów. W naszej grze sensacyjna intryga i tempo thrillera idą ze sobą w parze, co czyni z niej doskonałą propozycję dla miłośników książek interaktywnych. Planujemy, że pierwsze książki z tego projektu trafią do sprzedaży w 2020 roku. – informuje Marcin Kwaśnica.

Cherrypick Games na bieżąco prowadzi rozmowy na temat potencjalnej współpracy, co-publishingu lub co-developmentu z różnymi wiodącymi podmiotami na rynku gier wideo. O efektach tych rozmów spółka będzie informowała na bieżąco.

Spółka przewiduje dalszy rozwój rynku gier Free2Play. Zgodnie z raportem App Annie Market Forecast 2016-2021 prognozowany jest wzrost dochodów ze sklepu z aplikacjami mobilnymi w 2021 roku do poziomu powyżej 139 mld dolarów, wobec ok. 62 mld dolarów w 2016 roku.

 

Cherrypick Games podjęło także decyzję o wydaniu gry Sports Hero, dotychczas dostępnej na platformach iOS i Android, na platformę Nintendo Switch. Spółka zamierza rozszerzyć swoją działalność poprzez wydawanie kolejnych gier znajdujących się w jej portfolio dedykowanych japońskiej konsoli.

O spółce:

Cherrypick Games S.A. zostało założone przez zespół weteranów branży gamingowej z ogromnym doświadczeniem w tworzeniu i sprzedaży gier na wszystkie wiodące platformy sprzętowe. Zespół łączy pasję do gier i wizję tworzenia produktów najwyższej jakości, co pozwala mu realizować własną misję: produkcję najlepszych gier Free2Play. Celem, który postawiło przed sobą Cherrypick Games S.A. jest osiągnięcie pozycji wydawcy o międzynarodowym znaczeniu, którego produkty prezentują najwyższą światową jakość. Firma od początku swojego istnienia współpracuje m.in. z Apple, Google, Amazon, Tencent, BandaiNamco. Ma też status dewelopera i wydawcy Sony Playstation i Microsoft XBOX.

Najważniejsze produkcje spółki to m.in.: My Spa Resort oraz My Hospital. Łącznie tytuły spółki zanotowały już ponad 23 mln pobrań.


Zespół FXMAG

Portal i jedyny w Polsce magazyn Inwestora Indywidualnego. FXMAG wspiera swoich czytelników, zapewniając dostęp do szerokiej bazy edukacyjnej i na bieżąco informując o najważniejszych wydarzeniach rynkowych i gospodarczych z zakresu rynku Forex, akcji, kryptowalut oraz inwestycji alternatywnych. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk