• Odbierz prezent
Chcesz zainwestować w PGNiG? Zobacz najpierw ten wykres
fot. freepik.com

W dniu wczorajszym pojawiła się informacja o podpisaniu przez KGHM i PGNiG dodatkowego kontraktu do obowiązującej umowy ramowej na dostawy gazu o wartości ok.190 mln zł. Obie spółki wypracowały dodatkowe mechanizmy optymalizacji procesu zakupu i sprzedaży surowca, które zostały wprowadzone w postaci aneksów do obowiązującej umowy oraz kontraktów indywidualnych, zawartych między KGHM i PGNiG w 2017 roku. Podpisane wówczas porozumienia zakładają dostawy gazu ziemnego dla KGHM od PGNiG do 2033 roku. Jak to się przełoży na ceny akcji spółki? Popatrzmy na wykres.

Czy to tylko korekta przed dalszymi spadkami?

Akcje PGNiG mają za sobą udany II kwartał, kiedy to z marcowych dołków doszło do ponad 100% wzrostów. Od końca lipca kurs tkwił w konsolidacji pomiędzy poziomami 5.08 i 5.40 kilkakrotnie testując obie strefy. W dn. 17.09.2020 nastąpiło dynamiczne wybicie w dół z zakresu konsolidacji. Spadki wyhamowały nieco powyżej poziomu wsparcia w okolicach 4.55 PLN.

Mijający tydzień przynosi wzrosty notowań PGNiG i testowany jest okrągły poziom 5 PLN. Warto zwrócić uwagę na podobieństwo obecnej sytuacji z okresem od kwietnia do sierpnia 2019. Wtedy to również po okresie konsolidacji i wybiciu dołem kurs wykonał ruch wzrostowy do wybitej konsolidacji i ostatecznie od niego odpadł. Trzeba to mieć na uwadze w kontekście kupna akcji z obecnych poziomów cenowych. Z technicznego punktu widzenia konsolidacje na wykresie (a często połowa wielkości konsolidacji) stanowi silny obszar wsparcia/oporu dla ceny.

 Wykres 1. Notowania PGNiG, interwał dzienny – Źródło: stooq.pl

Wykres 1. Notowania PGNiG, interwał dzienny – Źródło: stooq.pl

Notowania: Polskie Gornictwo Naftowe i Gazownictwo SA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GPW:PGN/

Michał Kalista

Z rynkami finansowymi związany od 2007 roku; Od początku zorientowany na analizę techniczną, obecnie z uwzględnieniem fundamentów, danych makro oraz psychologii. W analizie opiera się na Price Action, formacjach cenowych oraz geometrii rynku. Prywatnie pasjonat gitary klasycznej i pieszych wędrówek po Beskidzie Niskim i Bieszczadach.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk