• Odbierz prezent
Chcesz mieszkać komfortowo? Zobacz sześć najważniejszych cech dobrego mieszkania
fot. Materiał partnera

Przeciętna wielkość domów stale się zmniejsza, a średni metraż oddawanego do użytku mieszkania w mieście zmalał 16,2 m2 między 2008 a 2019 r.[1] Taki stan rzeczy może przełożyć się na rosnące problemy z zagospodarowaniem przestrzeni, tak aby zaspokajała potrzeby gospodarstw domowych. Dzisiaj przyjrzymy się zatem temu, jakie cechy powinno mieć funkcjonalne i jednocześnie komfortowe mieszkanie.

Na niewielkiej powierzchni trudniej jest zaaranżować wspomniane mieszkanie. Istnieją jednak pewne rozwiązania pozwalające uporać się z tym problemem.

 

1. Strefowanie przestrzeni

W następstwie pandemii jeszcze większego znaczenia nabiera możliwość wydzielenia w domu odpowiednich stref o specjalistycznym przeznaczeniu, np.  stref dziennej i nocnej, stref relaksu i pracy itd. Mądrze zaprojektowane mieszkanie ułatwi domownikom organizację pracę czy też zapewni prywatność, której brakuje w domu co trzeciemu Polakowi[2]. Do podziału wnętrza na strefy można wykorzystać regał, lampy sektorowe lub – w przypadku oddzielania kuchni od salonu – półwysep.

 

2. Funkcjonalne meble

Urządzenie mieszkania zgodnie z własnym gustem jest ważne dla 96% badanych Polaków, a 97% z nich decyduje się na wyposażenie, które jest zarówno praktyczne, jak i komfortowe[3].

Wraz ze zmniejszającym się mieszkaniem Polacy preferują inny typ mebli. Na rozwiązania modułowe decyduje się aż 44% osób, a meble robione pod wymiar wybiera 43% badanych[4]. Obydwa warianty dobrze sprawdzają się w małych mieszkaniach, które przeważają na rynku.

Zaletą takich mebli jest optymalizacja powierzchni oraz możliwość samodzielnej konfiguracji układu. Meble modułowe są również łatwo modyfikowalne, co jest ich atutem dla tych, którzy mają potrzebę częstej aranżacji swoich czterech ścian. Regularnych zmian chce dokonywać 61,1% badanych, przy czym co 6 z nich myśli o zmianach często lub bardzo często[5].

 

Pobierz raport

 

3. Odpowiednie doświetlenie

24% Polaków wskazuje odpowiednie nasłonecznienie jako cechę „mieszkania marzeń”[6]. Jasne pomieszczenia wiążą się z pozytywnymi emocjami, a 93% badanych uważa, że światło dzienne ma wpływ na samopoczucie[7]. Jednocześnie tylko 64% badanych określa swoje mieszkanie jako jasne[8]. Najpopularniejszą metodą dodatkowego doświetlania domów jest wykorzystywanie jasnych barw ścian i dodatków – na taką metodę zdecydowało się aż 54% respondentów[9]. Nic nie zastąpi jednak naturalnego światła, dlatego powinni zwracać na to uwagę zarówno projektanci, jak i inwestorzy. Dla 81% badanych naturalne oświetlenie wpływa na lepszy nastrój i pozytywne myślenie, a w efekcie – na większe zadowolenie z mieszkania.

 

4. Dobra izolacja akustyczna

W przypadku osób, dla których mieszkanie stało się również miejscem pracy, izolacja akustyczna w domu nabrała jeszcze większego znaczenia. Komfort akustyczny można osiągnąć poprzez odpowiednie zaprojektowanie sąsiadujących ze sobą pomieszczeń oraz przemyślaną lokalizację pionów kanalizacyjnych i szybów wentylacyjnych. W przypadku mieszkań zlokalizowanych blisko ruchliwych ulic czy torów kolejowych trzeba dodatkowo wziąć pod uwagę zwiększoną izolacyjność akustyczną ścian i okien.

 

5. Powiększenie optyczne wnętrza

Osoby zamieszkujące niewielkie lokale mogą wykorzystać różne metody do jego optycznego powiększenia – dzięki temu pomieszczenia wydają się przestronniejsze, a tym samym przyjemniej spędza się w nich czas. Aby stworzyć wrażenie przestronności dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie luster. Duże lustro w holu lub łazience sprawi, że dotychczas ciasne pomieszczenie stanie się wizualnie bardziej przestronne. Efekt taki można również osiągnąć przez podniesienie mebli. Dzięki temu widoczna będzie podłoga, która odgrywa ważną rolę w tworzeniu przestronności.

 

6. Odgracanie mieszkania

Pomimo że jedynie 39% Polaków ocenia swój dom jako minimalistyczny, już blisko co piąty badany jest skłonny zrezygnować z przepychu na rzecz większej przestronności[10]. Z tego powodu zakładać można, że wraz ze zmniejszającym się metrażem mieszkań taki styl wykończenia będzie zyskiwać na popularności. Dodatkowym atutem minimalizmu jest prostota w utrzymaniu czystości, która zyskała na znaczeniu podczas pandemii.

Więcej cennych informacji dotyczących mieszkalnictwa znajduje się w raporcie “Mieszkałbym. Czego od domu oczekują Polacy?” autorstwa ThinkCo, który można pobrać TUTAJ.

 

Pobierz raport

 

 1. Locja Budowlana, Przeciętny metraż mieszkania w Polsce, 2020, https://bit.ly/3vBHFzf (data dostępu: 25.04.2022).

 2. VOX, Gdy dom jest całym światem: życie Polaków podczas izolacji, 2020, https://bit.ly/3vBH6FD

  (data dostępu: 25.04.2022).

 3. Bimago Blog, Co mówią o Polakach ich domy? Tak personalizujemy wnętrza, 2021, https://bit.ly/377efQ8 (data dostępu: 25.04.2022).

 4. Homebook, Jak według Polaków wygląda mieszkanie funkcjonalne?, 2018, https://bit.ly/380JoFh

  (data dostępu: 25.04.2022).

 5. VOX, Jakie są domy Polaków?, 2020, https://bit.ly/3s5UYWy (data dostępu: 25.04.2022).

 6. Otodom & Polityka Insight, Kwartalnik mieszkaniowy. Raport o sytuacji na rynku mieszkań w III kwartale 2021 roku, 2021.

 7. Domondo, Naturalne światło a radość z życia, czyli jak odpowiednio doświetlone wnętrze wpływa na nasze samopoczucie, pracę, wypoczynek i sen, 2022, https://bit.ly/3F6xiqm (data dostępu: 25.04.2022).

 8. Bimago Blog, Co mówią o Polakach ich domy? Tak personalizujemy wnętrza, 2021, https://bit.ly/377efQ8 (data dostępu: 25.04.2022).

 9. Domondo, Naturalne światło a radość z życia, czyli jak odpowiednio doświetlone wnętrze wpływa na nasze samopoczucie, pracę, wypoczynek i sen, 2022, https://bit.ly/3F6xiqm (data dostępu: 25.04.2022).

 10. Ibidem.


ThinkCo

ThinkCo jest niezależną instytucją doradczą specjalizującą się w zmianach zachodzących na rynku nieruchomości. Stanowimy zewnętrzny dział badawczo-rozwojowy świadcząc usługi dla deweloperów, funduszy, instytucji i samorządów. Pomagamy usprawniać istniejące i wdrażać nowe rozwiązania biznesowe przez tworzenie kompleksowych strategii, standardów i wytycznych oraz dobór odpowiednich metod komunikacji. Łączymy wiedzę architektów i badaczy z doświadczeniem świata biznesu w celu tworzenia lepszych procesów, produktów i miejsc.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk