• Sklep
  • Odbierz prezent
  • Sklep
  • Odbierz prezent
ichimoku, analiza techniczna, hosoda,
Z artykułu dowiesz się:

- Czym charakteryzuje się technika Ichimoku Kinko Hyo

W poprzednim artykule przybliżyłem rys historyczny Ichimoku Kinko Hyo, która jest jedną z najciekawszych technik inwestycyjnych, natomiast dzisiaj opiszę pokrótce czym Ichimoku Kinko Hyo się charakteryzuje i dlaczego warto poznać tę technikę.

 

Rozpocznijmy od tego, że charakteryzując jakąkolwiek strategię trzeba zdać sobie sprawę z celów i idei, za którymi stoją poszczególne strategie.

Jednym z najbardziej rozpowszechnionych przykazań głoszonych przez doświadczonych inwestorów jest to, że:

The trend is your friend.

Zgodnie z tą ideą działają strategie podążające za trendem. Ichimoku Kinko Hyo jest właśnie strategią podążająca za trendem.

 

Na czym polega taka strategia?

Odpowiedź jest bardzo prosta - jest to metoda zajmowania pozycji, kiedy trend na danym instrumencie finansowym jest już potwierdzony. Niewątpliwym plusem strategii podążających za trendem jest wyłączenie części zbędnych emocji, które sprawiają możemy nieobiektywnie ocenić trend przed inwestycją swoich środków. Kolejnym charakterystycznym punktem tych strategii jest cierpliwość, którą musi się wykazać osoba handlująca na rynku, aby zająć pozycję wtedy, kiedy mamy pewność, co do tendencji, w jakich porusza się cena.

 

Czy trendowe strategie mają jakieś wady?

Jednocześnie poprzez oczekiwanie na potwierdzenie, należy zwrócić uwagę na fakt, że z tego powodu nie można być uczestnikiem całego ruchu trendowego, jaki wykonuje cena. Dzięki Ichimoku możemy określić dokładny moment wejścia i wyjścia z zajętej pozycji, ale z opóźnieniem względem rozpoczęcia i zakończenia całego ruchu. Tak więc trzeba się zgodzić z potencjalną utratą części zysków, którą moglibyśmy czerpać wchodząc na rynek wcześniej.

 

Ichimoku Kinko Hyo - czyli?

Sama nazwa strategii – Ichimoku Kinko Hyo, znaczy w tłumaczeniu na język polski „równowagę na pierwszy rzut oka”. Ma to silny związek z faktem, że dzięki poprawnemu użyciu indykatora Ichimoku, możemy określić czy na danym instrumencie panuje w tym momencie trend, a ponadto czy w danej sytuacji rynkowej możemy uzyskać przewagę dzięki odpowiedniemu sygnałowi i tym samym podjąć decyzję czy warto wchodzić na dany rynek. Jest to możliwe dzięki temu, że po jednym spojrzeniu na indykator widać cały obraz rynku, potencjalne poziomy wsparcia i oporów oraz kluczowe dla obowiązującego trendu strefy. Pozwala to tym samym na analizę wielu instrumentów finansowym w relatywnie krótkim czasie i na wybranie jedynie najlepszych okazji inwestycyjnych.

 

Czas na krótkie podsumowanie charakterystyki Ichimoku. Z pewnością technika Ichimoku nie jest optymalna dla wszystkich inwestorów, ale będzie pasować idealnie do cierpliwych i przede wszystkim konsekwentnych inwestorów, którzy szukają w swoim tradingu potwierdzeń trendu i jasnego, konkretnego obrazu rynku, który generuje różnego typu sygnały dające informacje o możliwych wejściach.


Michał Łyko

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Ekspert japońskiej metody inwestowania Ichimoku Kinko Hyo - jednej z najstarszych metod analizowania oraz konstrukcji wykresów. Na rynkach finansowych od ponad 3 lat.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk