• Odbierz prezent
Ceny złota w dół po minutkach Fed

Poprzedni tydzień na rynku złota zakończył się na wyraźnym minusie. Nie można wykluczyć, że również w bieżącym tygodniu notowaniom tego kruszcu trudno będzie wypracować tygodniową zwyżkę.

Ceny złota w ostatnich dniach systematycznie odrabiały straty z początku poprzedniego tygodnia. We wtorek notowania kontraktów na złoto powróciły ponad 2000 USD za uncję i przekroczyły 2020 USD za uncję, ale optymizm na rynku metalu nie utrzymał się na długo. W środę nastąpiło zejście z powrotem poniżej psychologicznej bariery na poziomie 2000 USD za uncję do okolic 1935 USD za uncję. W czwartek rano notowania kontraktów na złoto nie zwyżkują już tak dynamicznie, ale wciąż znajdują się powyżej poziomu 1950 USD za uncję.

Ceny złota w dół po minutkach Fed - 1

Notowania cen złota, YTD, źródło: Teletrader.com

Największy wpływ na przecenę na rynku złota miała publikacja protokołu z posiedzenia FOMC. Już przed nią dolar zaczął zyskiwać na wartości, jednak sam protokół tylko napędził zwyżkę na USD. Wynikało to z faktu, że Fed nie podał istotnych szczegółów dotyczących dalszego potencjalnego luzowania polityki monetarnej, co skutkuje niepewnością w sprawie jego działań i decyzji choćby już na najbliższym, wrześniowym posiedzeniu.

Brak detali dotyczących luzowania polityki monetarnej był korzystny dla USD, a co za tym idzie, niekorzystny dla notowań złota, które z dolarem jest negatywnie skorelowane. Złoto jest bowiem traktowane przez wielu inwestorów jako dobre zabezpieczenie przed inflacją, a więc spadkiem wartości papierowej waluty; a to oznacza, że w okresach umacniania się dolara kruszec staje się mniej atrakcyjny.

Notowania złota nadal jednak mają szansę na zwyżki w długoterminowej perspektywie. Mimo braku konkretnych informacji ze strony FOMC w tym tygodniu, działania amerykańskiej Rezerwy Federalnej powinny być jednoznaczne i faworyzować ultraluźne podejście do polityki monetarnej. To będzie sprzyjało wzrostom cen złota, a przynajmniej może wystarczyć do tego, aby wielu inwestorów trzymało złoto w portfelu. Nie można także zapominać o innym ważnym czynniku sprzyjającym zwyżkom cen złota: ryzykami powiązanymi z pandemią.

Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny w Superfund TFI, 2020.08.20


Paweł Grubiak

Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny w Superfund TFI

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk