• Odbierz prezent
Ceny złota w dół po komunikacie Fed. Drastyczne spadki na srebrze

Podczas wczorajszej sesji inwestorzy na rynku złota byli skupieni głównie na jednym wydarzeniu – decyzji Fed dotyczącej stóp procentowych. Spekulacje na temat możliwych cięć stóp w USA zdominowały zresztą ten rynek już parę tygodni temu. Faktycznie, wczorajsza sesja rozpoczęła się na rynku złota spokojnie i dopiero wieczór polskiego czasu przyniósł większą zmienność na wykresie kruszcu.

 

Gotowy żeby handlować na rynku walutowym Forex? Wybierz sprawdzonego brokera Plus500

Otwórz konto teraz- jest szybkie i bezpłatne

 

*76,4% rachunków inwestorów indywidualnych traci pieniądze podczas zawierania kontraktów CFD z tym dostawcą. Powinienieś rozważyć, czy możesz sobie pozwolić na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Zgodnie z oczekiwaniami,

Fed zadecydował o cięciu stóp procentowych w USA o 25 pkt. bazowych. Niemniej, zaskoczeniem była późniejsza wypowiedź szefa tej instytucji, Jerome Powella. Powiedział on bowiem, że lipcowa obniżka stóp nie jest początkiem cyklu cięć, lecz raczej dostosowaniem polityki monetarnej w USA do obecnych uwarunkowań gospodarczych. Ten nieoczekiwany jastrzębi ton był zaskoczeniem dla inwestorów, którzy spodziewali się raczej stopniowego obniżania stóp przez Fed. I to właśnie on sprawił, że wczoraj dynamicznie wzrosły notowania amerykańskiego dolara, wywierając presję na spadek cen złota. Obecnie notowania kruszcu poruszają się w okolicach 1416-1417 USD za uncję.

Spadek notowań złota po komunikacie Fed - 1

Notowania złota – dane dzienne

Niemniej, na razie pesymizm inwestorów na rynku złota wydaje się przytłumiony. Mimo niekorzystnego wpływu notowań USD na ceny kruszcu, złoto utrzymuje się w konsolidacji, a pewnym wsparciem dla niego pozostają inne sprawy, m.in. rosnące napięcia polityczne na świecie.

Dzisiaj rano pojawił się także optymistyczny raport World Gold Council (WGC), dotyczący popytu na złoto w pierwszej połowie bieżącego roku. Według danych WGC, popyt ten wzrósł o 8% w porównaniu do pierwszej połowy 2018 roku, do poziomu 2182 ton. Wzrost popytu stał się najbardziej widoczny w czerwcu, kiedy notowania złota wystrzeliły mocno w górę.

SREBRO

Cena srebra w okolicach 16 USD za uncję.

Sytuacja na wykresie srebra wczoraj zmieniła się diametralnie. Notowania tego kruszcu gwałtownie spadły. Dzisiaj rano kontynuują one zniżkę, walcząc obecnie ze wsparciem w postaci psychologicznej bariery na poziomie 16 USD za uncję.

Ruch cen złota na południe wynikał z analogicznego ruchu na złocie – impulsem do spadku notowań kruszcu była więc decyzja Fed ws. stóp procentowych w USA. Srebro zareagowało dynamiczniej niż złoto, jednak trudno się temu dziwić – zmienność notowań srebra na ogół jest większa niż w przypadku notowań złota.

Poziom 16 USD za uncję może być istotny dla notowań srebra. Jeśli zostanie on pokonany, to kolejną bazą w drodze na południe byłby równie silny poziom 15,50 USD za uncję. Niemniej, na razie istnieje szansa na to, że spadek notowań srebra dzisiaj zostanie wyhamowany, przynajmniej z krótkoterminowej perspektywy.

Spadek notowań złota po komunikacie Fed - 2

Notowania srebra – dane dzienne

Nota prawna

Notowania: ZŁOTO

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/GOLD/

Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk