• Odbierz prezent
easyMarkets
Z artykułu dowiesz się:

- Jak wygląda obecna sytuacja na złocie w perspektywie makroekonomicznej

Cena złota stabilizuje się obecnie po trzech dniach intensywnych spadków, po tym jak siła amerykańskiego dolara i globalne papiery wartościowe ograniczyły apetyt inwestorów na lokowanie środków w bezpieczne metale szlachetne. Złoto utrzymywane w sztabach wspięło się na trzytygodniowy szczyt we wtorek, ale oddało cześć swoich zysków po tym jak światowe zapasy wzrosły do najwyższego poziomu od końca grudnia. Ponadto zostało ono osłabione przez solidne wzmocnienie danych ekonomicznych z Chinach oraz wzrost ceny ropy naftowej, której wartość wzrasta od początku tego tygodnia.

 

Azjatyckie akcje i dolar amerykański wyhamowały swoje umocnienie na początku handlu w piątek, ale nadal utrzymują swoje tygodniowe zyski. Cena spot złota ustabilizowała się na poziomie 1228.50$ za uncję, po spadku o 1,3% podczas poprzedniej sesji. Spadek w tym tygodniu wyniósł 1 procent.

 

"Rajd na początku tego tygodnia był związany z osłabieniem jena i spadkiem awersji do ryzyka" - powiedział trader złota z Hong Kongu. Słabość złota, które nie mogło podejść pod okolice 1280$, pokazuje że rajd tego metalu może zostać zakończony. "Rynek wycenia tylko jedną podwyżkę stóp procentowych w USA w tym roku, może być zatem więcej korekt cen, jeżeli wprowadzi się ich więcej."

 

Ceny złota ustabilizowały się po odnotowaniu ich największego kwartalnego wzrostu od prawie 30 lat, w ciągu trzech pierwszych miesięcy tego roku, napędzanych spadkiem oczekiwań, że amerykańska Rezerwa Federalna będzie forsować kilka podwyżek stóp procentowych w tym roku.

 

FED planował podnieść stopy procentowe dwa razy w tym roku. Najbardziej prawdopodobnie pierwsza podwyżka miała nastąpić w czerwcu, ale prawdopodobieństwo wygasło na początku roku, z powodu słabej inflacji, która pokazała słabość globalnej gospodarki - według ankiety przeprowadzona przez Reutersa.

 

Aktywa w SPDR Gold Trust, największym na świecie funduszu giełdowym opartym na  złocie, spadły we czwartek do poziomu 806.82 ton - był to najniższy poziom w ciągu całego miesiąca. Wśród innych metali szlachetnych, srebro było na dobrej drodze, aby osiągnąć 5-procentowy przyrost tygodniowej wartości - byłby to jego największy skok w ciągu sześciu ostatnich tygodni.

 

Źródło: The Financial Express

 

Zobacz również:

Wzrost popytu na fizyczne złoto

Spadek awersji do ryzyka - kapitał odpływa z "bezpiecznych przystani"


easyMarkets

easyMarkets (wcześniej EasyForex) jest brokerem świadczącym usługi w 160 krajach. Zapewnia dostęp do ponad 175 produktów inwestycyjnych, w tym: walut, towarów i opcji. easyMarkets posiada licencję cypryjską - CySEC (ważną na terenie całej UE na mocy dyrektywy MIFiD) oraz australijską - ASIC.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk