• Odbierz prezent
ceny wanilii
Z artykułu dowiesz się:

- Dlaczego ceny wanilii poszły w górę

- Jak zareagowali producenci lodów

Choć kalendarzowe lato musi jeszcze trochę poczekać, to pogoda za oknem wskazuje jak najbardziej na sezon letni. W związku z tym, okres swojej prosperity przeżywa przemysł lodziarski. W tym roku jednak, właściciele takich firm spotkali się z nieprzyjemnym zaskoczeniem. Ceny najpopularniejszego ekstraktu dodawanego do lodów, czyli wanilii wystrzeliły w górę. Za kilogram surowca płaci się już ponad 600 dolarów, to więcej niż za srebro. Czy to oznacza, że również w górę pójdą ceny lodów?

 

Cenna wanilia

Rynki towarowe, w większości przypadków są rynkami sezonowymi. Ceny surowców, takich jak zboża, owoce, nasiona, czy przyprawy zależne są od pór roku, warunków atmosferycznych oraz sytuacji kraju pochodzenia. Jako, że najczęściej cenne przyprawy, jak wanilia pochodzą z państw egzotycznych, położnych w kimacie równikowym, to ich uprawy podatne są na częste ekstremalne warunki pogodowe. I tak wśród najdroższych przypraw świata obok drogiego szafranu (ok. 5000 USD za kg), znalazła się wanilia. W okresie wiosenno-letnim, popyt na cenną przyprawę gwałtownie wzrasta. Zaniepokojeni rekordowymi cenami wanilii, producenci lodów zmuszeni są płacić około 600 dolarów za kg ekstraktu z wanilii. To największe wzrosty cen wanilii w ciągu ostatnich dwóch lat.

 

Dlaczego jest tak drogo?

Odpowiedź znajdziemy w pochodzeniu wanilii i ekstremalnych warunkach atmosferycznych, które towarzyszyły jej uprawom. Około 75% upraw wanilii znajduje się na położonej na wschód od Afryki wyspie Madagaskar. W wyspę w marcu 2017 roku uderzył gigantyczny cyklon. Cyklon zniszczył większość upraw, których odnowa wiele kosztowała tamtejszych farmerów. Początkowo nic nie wskazywało, że po cyklonie cena wanilii gwałtownie wzrośnie. Jednak, wysoki popyt i zniszczenia upraw, przyniosły znaczące wzrosty. Wysokich cen wanilii należy upatrywać się nie tylko w ostatnich zdarzeniach. Wanilia od wielu lat jest drugą najdroższą po szafranie przyprawą. Chodzi o sposób jej hodowli i wydobywanie ekstraktu. Ekstrakt wydobywa się z nasion zawartych w delikatnym kwiecie wanilii. Sposób uprawy i specyficzne metody do tego wykorzystywane, sprawiają, że rynek wanilii jest jednym z najmniej stabilnych rynków.

Regiony produkcji wanilii

FXMAG alternatywne ceny wanilii w górę - producentom lodów mrozi się krew w żyłach wanilia rynek towarowy ceny wanilii surowce 1

 

Producenci w przestrachu

Nakładające się na siebie czynniki, które spowodowały wzrosty cen wanilii, sprawiają, że producenci i właściciele lodziarni muszą płacić o 30 razy więcej za ekstrakt z wanilii niż w zeszłym roku. BBC odwiedziło zakład wytwórczy niedaleko angielskiego Nantwich. Trzy siostry prowadzą tam przetwórnię lodów Sangburys Ice Cream. Wytwórnia w najgorętszym okresie produkuje około 5 ton lodów tygodniowo. Dodatkowo 1/3 z 40 smaków lodów produkowanych w zakładzie, zawiera ekstrakt z wanilii. Właścicielki dokonały zakupy przyprawy w zeszłym roku, po znacznie niższej cenie. Jednak popyt jest tak wysoki, że zapasy mogą szybko się wyczerpać. Wówczas należało będzie zapłacić o 30 razy więcej niż w roku ubiegłym.

 

Kto ucierpi, a kto zyska?

Na rosnących cenach wanilii ucierpi nie tylko przemysł lodziarski. Bowiem wanilia wykorzystywana jest jako ekstrakt do dań, kosmetyków, perfum. Dotknięte zostaną zatem także sektory kosmetyczne i inne gałęzie przemysłu gastronomicznego. W zamian za ekstrakt można kupić wanilię syntetyczną. Alternatywą jest wanilina, znana bliżej jako proszek, czy cukier wanilinowy, dodawany np. do ciast. Co prawda, porównanie go do wanilii naturalnej, zapewne obraziłoby wielu koneserów i producentów, ale niektóre firmy będą zmuszone do zakupu substytutu. Tak jak jedna z angielskich lodziarni, która w wyniku rosnących cen wanilii zaprzestała całkowitej produkcji lodów waniliowych.

 


Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk