• Odbierz prezent
Ceny surowców (notowania miedzi, żelaza, węgla i ropy) w obliczu mieszanych danych z Chin
fot. freepik.com

Na początku bieżącego tygodnia na rynkach surowcowych uwagę inwestorów zwróciły dane dotyczące handlu zagranicznego Chin. Pojawiły się one już w niedzielę, ale właśnie w poniedziałek miały największy wpływ na ceny. Nie był to jednak wpływ jednoznaczny, ponieważ o ile informacje dotyczące handlu zagranicznego ogółem zostały odczytane jako dobre, to same dane dotyczące importu surowców miały już mieszany wydźwięk.

Mieszane dane dotyczące importu surowców do Chin - 1
Notowania cen węgla, 5M, źródło: stooq.pl

Na plus wyróżniały się dane dotyczące importu węgla do Chin. W lipcu wzrósł on aż o 23,9% w stosunku do wcześniejszego miesiąca, co było największą dynamiką spośród wszystkich surowców i towarów. Warto jednak zaznaczyć, że zwyżkę tę uznaje się za tymczasową i jest duże prawdopodobieństwo, że w kolejnych miesiącach już się ona nie powtórzy.

Mieszane dane dotyczące importu surowców do Chin - 2
Notowania cen ropy WTI, 5M, źródło: stooq.pl

Z kolei największym rozczarowaniem były dane dotyczące lipcowego importu ropy naftowej do Chin. W poprzednim miesiącu wyniósł on zaledwie 8,79 mln baryłek dziennie. To co prawda delikatna zwyżka w stosunku do czerwca (kiedy znalazł się na poziomie 8,2 mln baryłek dziennie), jednak ogólnie oba wspomniane miesiące notowały najmniejszy import ropy naftowej na przestrzeni ostatnich 4 lat.

Mieszane dane dotyczące importu surowców do Chin - 3
Notowania cen miedzi, 5M, źródło: stooq.pl

Trzeba podkreślić, że dla całych siedmiu pierwszych miesięcy 2022 roku przeciętny import ropy ukształtował się na poziomie 9,98 mln baryłek, czyli o 4% niższym niż w tym samym okresie 2021 roku. Ma to jednak ważne uzasadnienie: warto pamiętać, że w pierwszej połowie bieżącego roku Chiny borykały się z nawracającymi ogniskami pandemii, które prowadziły do lockdownów, a te obniżały popyt na paliwa w tym kraju.

Mieszane dane dotyczące importu surowców do Chin - 4
Notowania cen żelaza, 5M, źródło: stooq.pl

Wracając do metali: ich import łącznie prezentował się umiarkowanie optymistycznie. W lipcu import miedzi nieznacznie spadł w stosunku do czerwca, ale wzrósł o 9,3% w ujęciu rdr. Z kolei import rudy żelaza w poprzednim miesiącu zwyżkował o 2,6% mdm i 3,1% rdr. W obu przypadkach istotne w kontekście kolejnych miesięcy będzie jednak to, czy Chiny postawią na zdecydowane stymulowanie tamtejszego sektora przemysłowego.


Paweł Grubiak

Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny w Superfund TFI

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk