• Odbierz prezent
Ceny srebra i złota zaliczają naprawdę dobry okres. Jednak i tak kolorowo nie jest
fot. freepik.com

Od końcówki września notowania cen złota i srebra systematycznie się poprawiają. Od tego momentu srebro podrożało o prawie 20%, a złoto o około 8%. Mimo pozytywnego obrazu ostatnich tygodni obydwa metale tracą od początku roku, jak większość klas aktywów. Srebro jest wyceniane 8% niżej niż w styczniu, a złoto 4% i to pomimo wystrzału notowań wraz z początkiem inwazji Rosji na przełomie lutego i marca.

 

Polepszający się obraz metali szlachetnych - 1

Notowania cen srebra, YTD, źródło: baha.com

 

Polepszający się obraz metali szlachetnych - 2

Notowania cen złota, YTD, źródło: baha.com

 

Słabość kruszców w tym roku wynika przede wszystkim z siły dolara, a także ze wzrostu rentowności amerykańskich obligacji. Stąd wzrost wartości metali w ostatnim czasie, gdyż dolar zanotował swój szczyt dokładnie 28 września i od tego momentu osłabił się o 7%.

W tym roku zapewne nie zobaczymy już przełomu w notowaniach złota i srebra. Jednak perspektywy na rok 2023 wydają się dobre, jeśli nie bardzo dobre. W pierwszej połowie przyszłego roku FED zakończy cykl podwyżek stóp procentowych, a rynek wycenia nawet prawdopodobieństwo wystąpienia obniżki w drugiej połowie roku. Już teraz metale szlachetne pozytywnie reagują na spadek tempa zacieśniania monetarnego. Podwyżka w przyszłym miesiącu o 50 pb. jest wyceniana na 76%.

Jeśli w 2023 roku rentowności amerykańskich obligacji dalej będą spadać, tak jak ma to miejsce od paru tygodniu, metale szlachetne będą stawały się coraz atrakcyjniejszym dodatkiem do portfela dla inwestorów. Dodatkowo fundamenty na rynku srebra powinny wspierać jego wycenę. The Silver Institute wyliczył, że popyt na ten fizyczny kruszec wzrośnie w tym roku o 16% rok do roku, co doprowadzi do największego deficytu od lat. W kolejnych latach deficyt na rynku srebra powinien się utrzymywać.

 

Mieszko Mórawski, Trader w Superfund TFI, 2022.11.25


Wiadomości prasowe

Wiadomości prasowe, dostarczane m.in. ze spółek giełdowych, Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych, Startup'ów oraz mikro przedsiębiorstw

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk