Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,30-0,17%
USD / PLN3,99-0,16%
CHF / PLN4,42-0,16%
GBP / PLN5,03-0,26%
EUR / USD1,08+0,00%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Ceny ropy spadają. Presja podażowa na rynku. Wiele pretekstów do pesymizmu

Dorota Sierakowska | 13:08 25 wrzesień 2019
Ceny ropy spadają. Presja podażowa na rynku. Wiele pretekstów do pesymizmu
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Dynamiczne zwyżki, które pojawiły się na rynku ropy naftowej na początku poprzedniego tygodnia, zostały już niemal całkowicie wymazane. Już w minionym tygodniu strona podażowa się na nowo uaktywniła, a bieżący tydzień rozpoczął się od znaczącej przeceny ropy naftowej. Cena amerykańskiej ropy WTI zeszła już poniżej 57 USD za baryłkę, a notowania europejskiej ropy Brent oscylują w okolicach 62 USD za baryłkę.

Wczorajsza sesja na globalnych rynkach finansowych

dała inwestorom wiele pretekstów do pesymizmu. W Stanach Zjednoczonych pojawiły się nie tylko rozczarowujące dane makroekonomiczne, ale także zapowiedzi uruchomienia oficjalnej procedury impeachmentu Donalda Trumpa. Ponadto, urzędujący prezydent USA po raz kolejny zaprezentował stanowczą opinię na temat negocjacji handlowych z Chinami. Podczas Zgromadzenia Generalnego ONZ Trump skrytykował działania Chin w kwestiach międzynarodowego handlu oraz powiedział, że nie zaakceptuje „niekorzystnego porozumienia” podczas nadchodzących rozmów.

Presja podażowa na rynku ropy naftowej.  - 1

Presja podażowa na rynku ropy naftowej.  - 1

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Co ciekawe,

Reklama

amerykański prezydent wczoraj zakomunikował, że widzi potencjał do wypracowania ścieżki w kierunku pokoju z Iranem. To zaskakująca deklaracja, biorąc pod uwagę niedawne potępienie irańskich działań i wysłanie większej ilości wojsk amerykańskich na Bliski Wschód. Wczorajsze słowa Trumpa odsunęły w czasie scenariusz potencjalnego otwartego konfliktu zbrojnego, a tym samym, wywarły dodatkową negatywną presję na notowania ropy naftowej.

We wtorek Amerykański Instytut Paliw podał również, że w minionym tygodniu zapasy ropy naftowej nieoczekiwanie wzrosły. Dzisiaj swoje dane zaprezentuje Departament Energii. Niemniej, równie duży – a być może większy – wpływ na ceny ropy naftowej prawdopodobnie będzie mieć globalne podejście inwestorów do ryzyka, powiązane z informacjami dotyczącymi konfliktu handlowego USA i Chin, czy też sytuacji na Bliskim Wschodzie.

Presja podażowa na rynku ropy naftowej.  - 2

Presja podażowa na rynku ropy naftowej.  - 2

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

PSZENICA

Obniżone plony pszenicy w Argentynie.

W ostatnich dniach notowania pszenicy poruszały się pod presją podaży. Cena tego zboża w Stanach Zjednoczonych nie zdołała sięgnąć okolic 5 USD za buszel, a zamiast tego spadła do rejonu 4,80 USD za buszel. Niemniej, na początku bieżącego tygodnia spadki wyhamowały, a notowania pszenicy się ustabilizowały.

Reklama

Ogólnie globalna podaż pszenicy jest duża, co ogranicza potencjał wzrostowy notowań tego zboża. Jednak również pole do spadków jest niewielkie, ponieważ w niektórych częściach świata pojawiają się spore problemy z produkcją. Dotyczy to m.in. Australii oraz Ukrainy, gdzie kłopoty sprawiają susze.

W tym tygodniu na nowo uwagę zwróciła sytuacja w Argentynie,

gdzie dotkliwe dla farmerów okazały się niedostatecznie duże opady oraz późne przymrozki. Giełda zbóż Rosario poinformowała, że problemy pogodowe już teraz powodują spadek plonów pszenicy w tym kraju.

Presja podażowa na rynku ropy naftowej.  - 3

Presja podażowa na rynku ropy naftowej.  - 3

Notowania pszenicy w USA – dane dzienne

Nota prawna

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Dorota Sierakowska

Dorota Sierakowska

Analityczka, inwestorka, seryjna przedsiębiorczyni i zapalona podróżniczka. Pierwsza w Polsce analityczka, specjalizująca się wyłącznie w rynku surowcowym – czyli inwestycjach w złoto, ropę naftową czy … kawę oraz autorka bestsellerowej książki: „Świat Surowców”. Jedna z niewielu kobiet-analityczek w branży inwestycyjnej w Polsce. Założycielka Girls Money Club.


Reklama

Czytaj dalej