• Odbierz prezent
Ceny ropy pod presją obaw o stan globalnej gospodarki. 56,70 dolarów USD za baryłkę. Srebro wciąż słabe w relacji do złota

Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej zakończyła się na minusie. Zgodnie z oczekiwaniami, czwartek nie przyniósł żadnych istotnych zmian nastrojów na rynku tego surowca, co wiązało się w dużej mierze z obchodzonym w Stanach Zjednoczonych Dniem Niepodległości i zamknięciem tamtejszych rynków. W rezultacie, cena ropy WTI wczoraj zamknęła sesję w okolicach 56,70 USD za baryłkę i dzisiaj rano pozostaje w tym rejonie. Z kolei notowania ropy Brent nadal nieznacznie przekraczają poziom 63 USD za baryłkę.

Jednym z czynników, który negatywnie wpływa obecnie na ceny ropy naftowej, są obawy dotyczące kondycji globalnej gospodarki. Przyczyniły się do nich m.in. rozczarowujące dane makro w tym tygodniu, brak wiary w szybkie zażegnanie kluczowych konfliktów handlowych na świecie, a także słabe dane dotyczące zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych (mniejszy od oczekiwań spadek zapasów).

Ceny ropy pod presją obaw o stan globalnej gospodarki - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Jednocześnie, inwestorzy nie mają zbytnich powodów do całkowitego pesymizmu,

głównie ze względu na sytuację po stronie podaży. Liczba funkcjonujących wiertni ropy naftowej w USA w ostatnim czasie spada, co sugeruje, że amerykańskie firmy wydobywcze koncentrują się bardziej na dbaniu o rentowność, a nie o zwiększanie wydobycia. Z kolei kraje OPEC, oraz sprzymierzone z nimi państwa spoza kartelu, utrzymały porozumienie naftowe na kolejne miesiące, co każe sądzić, że będą one aktywnie zabiegać o to, aby cena ropy naftowej na globalnym rynku wyraźnie nie spadła.

Ponadto, pewnym wsparciem dla cen ropy naftowej mogą pozostać napięcia polityczne na Bliskim Wschodzie. Wczoraj brytyjskie służby morskie zatrzymały irański tankowiec przewożący ropę naftową do Syrii, uzasadniając to posunięcie naruszeniem europejskich sankcji. Ten ruch wywołał niemal natychmiastową reakcję Iranu, który ocenił go jako działanie niezgodne z prawem. Informacje te nie miały istotnego wpływu na ceny, jednak działają na nią pozytywnie w długoterminowym ujęciu, jako potwierdzenie, że presja Zachodu na Iran prawdopodobnie będzie się utrzymywać.

Ceny ropy pod presją obaw o stan globalnej gospodarki - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Cena srebra

Srebro wciąż słabe w relacji do złota.

O ile notowania ceny złota w tym tygodniu powróciły do okolic tegorocznych maksimów cenowych, ceny srebra radzą sobie słabiej. W ostatnich tygodniach notowania białego kruszcu poruszają się co prawda cały czas w okolicach 15,00-15,50 USD za uncję, jednak wzrosty były dużo bardziej stłumione niż na rynku złota. Cena złota porusza się na poziomach niewidzianych od sześciu lat, podczas gdy notowania srebra jeszcze na początku bieżącego roku znajdowały się na wyższych poziomach niż obecnie.

Takiemu stanowi rzeczy trudno się dziwić. O ile złoto jest traktowane przez wielu inwestorów jako „bezpieczna przystań” w czasach niepewności politycznej i gospodarczej, to srebro pełni tę rolę tylko częściowo, głównie przez swoje powiązanie z rynkiem złota. Srebro jest natomiast traktowane również jako metal przemysłowy, właśnie ze względu na swoje szerokie zastosowanie w przemyśle. To zaś oznacza, że jego ceny nie są odporne na nastroje i dane dotyczące globalnej koniunktury.

Dzisiaj notowania złota będą wrażliwe na dane z amerykańskiego rynku pracy. Można oczekiwać, że również ceny srebra zareagują na te informacje ze względu na dużą korelację z notowaniami złota.

Ceny ropy pod presją obaw o stan globalnej gospodarki - 3

Notowania srebra – dane dzienne

Nota prawna

Notowania: ROPA NAFTOWA (WTI)

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USOIL/

Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk