• Odbierz prezent
Ceny ropy naftowej w górę w związku z oczekiwaniami mniejszej produkcji w USA

Wczorajsza sesja na rynku ropy naftowej przyniosła dynamiczny wzrost cen tego surowca, w wyniku którego notowania podjęły próbę wybicia się do rejonu luki spadkowej z początku tygodnia. Na razie jednak strona podażowa jest w tych okolicach aktywna, co sprawia, że ceny ropy dzisiaj nadal walczą z tym poziomem oporu.

Na rynku ropy naftowej panuje duża zmienność, a nastroje inwestorów są chwiejne. Pesymizm cały czas jest wzbudzany przez obawy dotyczące konsekwencji koronawirusa na globalną gospodarkę po tym, jak paraliżuje on coraz więcej obszarów Europy oraz USA.

Ceny ropy naftowej w górę w związku z oczekiwaniami mniejszej produkcji w USA.  - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

 

Niemniej, argumentów za wzrostem cen ropy naftowej w kolejnych tygodniach zaczyna być coraz więcej. Dominują głównie dwa. Po pierwsze, nie można wykluczyć, że Arabia Saudyjska i Rosja jednak zasiądą do rozmów na temat podtrzymania cięć produkcji ropy naftowej w kolejnych miesiącach tego roku. O ile relacje tych krajów nadal są napięte, to podjęcie na nowo tematu porozumienia naftowego byłoby korzystne dla obu stron.

Po drugie, gwałtowna przecena ropy naftowej sprawiła, że niektóre amerykańskie firmy łupkowe zaczęły ciąć wydatki inwestycyjne na kolejne miesiące. Takie działania prawdopodobnie negatywnie przełożą się na przyszłe wydobycie ropy w tym kraju, co mogłoby pozytywnie odbić się na cenach ropy naftowej już w kolejnych tygodniach.

Ceny ropy naftowej w górę w związku z oczekiwaniami mniejszej produkcji w USA.  - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

PALLAD

Kontynuacja przecen palladu.

Ostatnie tygodnie na rynku palladu przynoszą przewagę strony podażowej. Cena tego kruszcu dzisiaj kontynuuje przeceny, schodząc już poniżej poziomu 2400 USD za uncję, do najniższego poziomu od pierwszych dni lutego tego roku.

Na rynkach pozostałych metali szlachetnych również dominują spadki, jednak na wykresie palladu przewaga sprzedających w ostatnim czasie jest dość konsekwentna. W dużej mierze przyczynia się do niej fakt, że pallad jest w dużej mierze wykorzystywany w produkcji katalizatorów samochodowych, natomiast w obliczu epidemii koronawirusa trudności przeżywa m.in. branża motoryzacyjna. Istnieją więc realne obawy, że popyt na pallad nie będzie tak duży jak sądzono jeszcze na początku bieżącego roku.

Warto jednak nadmienić, że sytuacja fundamentalna na rynku palladu nie jest jednoznacznie niekorzystna dla strony popytowej. O ile w krótkoterminowej perspektywie ceny palladu mogą pozostać pod presją podaży, to w ujęciu długoterminowym kupującym sprzyja przedłużający się okres deficytu na rynku palladu.

 

Ceny ropy naftowej w górę w związku z oczekiwaniami mniejszej produkcji w USA.  - 3

Notowania palladu – dane dzienne

Nota prawna

Notowania: ROPA NAFTOWA (WTI)

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USOIL/

Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk