• Odbierz prezent
Ceny ropy naftowej w górę. Notowania platyny i palladu - szansa na zmniejszenie luki cenowej

Podczas poniedziałkowej sesji pesymizm na rynku ropy naftowej osiągnął kulminację, tymczasem wtorkowa sesja przyniosła wyczekiwane uspokojenie nastrojów, a w późniejszych godzinach także odbicie notowań w górę. Na razie trudno mówić o istotnej zmianie nastawienia inwestorów, jednak widać, że pesymizm powoli ustępuje trzeźwej ocenie sytuacji.

Na wyhamowanie zniżek i odreagowanie wzrostowe cen ropy naftowej wpłynęło kilka czynników.

Po pierwsze, na razie trudno oszacować realny wpływ chińskiego koronawirusa na lokalny popyt na ropę naftową. Jeśli restrykcje związane z handlem czy podróżowaniem się utrzymają, to osłabienie popytu na ropę może okazać się istotne.

Odbicie w górę cen ropy naftowej - 1

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

I tu wkracza kolejny, drugi czynnik sprzyjający stronie popytowej: możliwość większych cięć produkcji ropy naftowej przez kartel OPEC. Wczoraj pojawiły się sugestie, że kartel chce przedłużyć termin obowiązywania porozumienia naftowego do końca czerwca tego roku, a dodatkowo rozważa dalsze obniżenie limitów wydobycia.

Po trzecie, wczoraj pojawiły się dane pokazujące nieoczekiwaną dużą zniżkę zapasów ropy naftowej w USA w minionym tygodniu. Amerykański Instytut Paliw podał, że spadek zapasów wyniósł 4,3 mln baryłek, podczas gdy oczekiwano ich wzrostu o pół miliona baryłek. Dzisiaj swoje, bardziej kompletne dane, zaprezentuje Departament Energii USA.

Sytuacja na rynku ropy naftowej nieco się uspokoiła, jednak dalsze poruszanie się notowań tego surowca zależy w dużej mierze od kolejnych danych z Chin oraz stanowiska OPEC. W krótkoterminowej perspektywie jest szansa na kontynuację odreagowania wzrostowego.

Odbicie w górę cen ropy naftowej - 2

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Ceny platyny oraz palladu

Pallad i platyna – szansa na zmniejszenie luki cenowej.

Sytuacja na rynkach platyny i palladu rozgrzewa emocje inwestorów już od wielu miesięcy. Notowania palladu przez ostatnie kilka lat poruszały się w trendzie wzrostowym, który w 2018 r. zwiększył dynamikę. Zwyżkom notowań tego surowca sprzyjał wzrost popytu ze strony branży samochodowej, a także ograniczone wydobycie – co sprawiało, że na rynku palladu od wielu lat regularnie pojawiał się deficyt.

Zupełnie inna sytuacja panowała na rynku platyny. Notowania tego kruszcu w ostatnich latach pozostawały pod presją podaży i dopiero poprzedni rok przyniósł ożywienie strony popytowej – niemniej, nie było ono tak duże jak na rynku palladu. Wynika to m.in. z faktu, że na rynku platyny w ostatnich latach miały miejsce nadwyżki – i tak może pozostać w bieżącym i przyszłym roku.

Zarówno platyna, jak i pallad, są wykorzystywane przede wszystkim w produkcji katalizatorów samochodowych – niemniej, platyna częściej w samochodach z silnikami typu diesel (które w ostatnich latach straciły na popularności), natomiast pallad w pojazdach z silnikami benzynowymi.

W przeszłości producenci samochodów przerzucali się z platyny na pallad ze względu na chęć cięcia kosztów – przez wiele lat to pallad był wielokrotnie tańszy od platyny. Obecnie, gdy proporcje cenowe zmieniły się znacząco, trwa odwrotny trend. Niemniej, powrót do większego wykorzystania platyny nie jest technologicznie prosty, więc proces ten przebiega powoli.

Mimo powyższych fundamendalnych uwarunkowań, istnieje spora szansa na to, że rok 2020 będzie czasem zmniejszania się luki cenowej między notowaniami platyny i palladu. Platynę wspierać może fakt, że jej notowania poruszają się w większej korelacji z cenami złota niż notowania palladu – a złoto może kontynuować wzrosty, biorąc pod uwagę nerwową sytuację na światowych rynkach i w globalnej polityce. Z kolei na rynku palladu pojawia się coraz większy potencjał odreagowania spadkowego, gdyż rynek ten jest już mocno wykupiony.

Odbicie w górę cen ropy naftowej - 3

Notowania platyny – dane dzienne

Odbicie w górę cen ropy naftowej - 4

Notowania palladu – dane dzienne

Nota prawna

Notowania: PLATYNA

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/PLATINUM/

Dorota Sierakowska

Finansistka i przedsiębiorca. Analityk rynków surowcowych w DM BOŚ (zdobywczyni nagrody FxCuffs 2017 w kategorii Analityk Roku), wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu Trend. Regularnie wypowiada się w mediach na tematy związane z rynkami finansowymi. Pasjonatka podróży i poznawania świata, certyfikowany nurek i żeglarz.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk